amazon

Oval Kesim Tektaş yüzük modelleri nelerdir?

 

Mücevher modasında son yıllarda öne çıkan oval kesim pırlanta, özellikle tektaş yüzüklerde en çok aranan modeller arasında yer alıyor.  Kıvrımlı çizgileri ve parıltısıyla göz kamaştıran oval kesim tektaş yüzük modelleri, Ariş Pırlanta’nın zengin tektaş koleksiyonunda sizleri bekliyor. 

 

Oval kesim pırlanta 1960’lara kadar çok popüler olmadığı halde 1957'de, ünlü elmas kesim uzmanı Abraham Tolkowsky'nin yeğeni Lazare Kaplan, modern oval kesimi yarattı. Bu kesim yuvarlak kesim bir pırlantanın ışıltısını uzunlamasına kesim sayesinde çoğaltabilen bir kesimdir. Oval kesim pırlanta 58 faset (açı) verilerek elde edilir. Oval kesim pırlanta, yuvarlak pırlantanın modifiye edilmiş hali olarak da açıklanabilir. Yuvarlak kesime benzeyen, onun gibi parlak ancak farklı bir pırlantaya sahip olmak isteyenlerin tercih edeceği bir pırlanta şeklidir. 

 

Oval pırlanta tektaş yüzük modeli seçtiğinizde genellikle eşit karat ağırlığındaki diğer pırlanta kesimlerinden daha büyük görünür. Bunun nedeni, oval pırlantanın uzatılmış şeklinin yüzey alanını maksimize ederek daha geniş bir görünüm sergilemesidir. Oval kesim pırlantalar uzun olması dolayısıyla optik bir illüzyon yaratmaktadır. 

 

 

Oval kesim tektaş yüzük seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

 

 

Oval kesim tektaş yüzük modeli seçerken kesimin oranına bakmak gerekir. Bir oval kesimin ideal uzunluk-genişlik oranı 1,35 - 1,50'dir, ancak elbette daha geniş bir oval yerine daha uzun oval bir şekle karar verebilirsiniz. Daha uzun oval kesim pırlanta yüzükler keskin ve belirgin görünürken, daha kısa oval kesimler daha yumuşak bir görünüm ortaya çıkarır. Merkezde yer alan taşı vurgulayacak pırlantalarla çevreleyen bir model tercih ediyorsanız dar bir oval pırlanta tercih etmelisiniz.  

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta