amazon
Pırlanta Baget Yüzükler

Pırlanta Baget Yüzükler

Pırlanta Baget Kolyeler

Pırlanta Baget Kolyeler

Pırlanta Baget Küpeler

Pırlanta Baget Küpeler

Pırlanta Baget Bileklikler

Pırlanta Baget Bileklikler

BAGET PIRLANTALAR

Farklı, Şık ve Gösterişli Baget Pırlanta Modeller Ariş Pırlanta Farkıyla Sizlerle… Mücevherde son trendler arasında ilk sırada yer alan baget pırlanta, farklı ve şık görünmeyi seven kadınların tercihi oluyor. Baget pırlantalı tasarımların gözalıcı örnekleri mücevherde farklı, ışıltılı ve ihtişamlı görünümden hoşlananlara hitap ediyor. Stilini ortaya koyarken aynı zamanda kendini farklı hissetmek isteyenler, baget kesim pırlantaların ince, düzgün çizgilerine ve zarafetine karşı koyamıyor. Baget pırlanta, yuvarlak kesim pırlanta kadar olmasa da bilinen, giderek yaygınlaşan bir pırlanta kesim çeşididir.

Kökeni 16. yüzyıla kadar uzanan ve o dönemde 'uzatılmış masa kesimi' olarak adlandırılan baget kesim pırlantalar, Art Deco, Art Nuevo dönemlerinde yeniden canlandı. 1920’li 30’lu yılların etkili akımlarının mücevher dünyasına kazandırdığı bir kesim olan baget pırlanta kesimi, dönemin öne çıkan çizgilerinden doğmuştur. Mücevher tasarımına geometrik formlarla zenginlik katan baget pırlanta, o yıllarda Batı dünyasında çok sevilmiş, mücevher dünyasında aranılır hale gelmiştir. O dönemde bu kadar popüler hale gelmesinin en önemli sebebi tıpkı bugün olduğu gibi, mücevherde farklı, sıra dışı, gelenekselin dışında arayışları olanlara hitap etmesiydi.  1980’li yıllarda dönemin dünyaca ünlü mücevher markalarının kalp, markiz, damla gibi daha yuvarlatılmış formlar içeren kesimleri öne çıkarmasıyla köşeli kesimler önemini kaybetse de, son yıllarda baget pırlanta yükselen mücevher trendi olarak yeniden ilgi görmeye başlamıştır.

2000’li yılların ünlü yıldızlarından Angelina Jolie, Jennifer Garner ve Kate Hudson, baget pırlantaları mücevherleri arasında katan ve sıklıkla kullanarak daha çok fark edilmesini sağlayan ünlüler arasındadır. Baget pırlantalar modern dokunuşlarla hem farklı olmak isteyenlere hem de mücevherde vintage çizgilerden hoşlananlara etmektedir. Kadınların en çok beğendiği mücevherler arasına giren baget pırlanta nedir? Baget (baguette) kelimesi Fransızca kökenli olup uzun, ince, dikdörtgen somun ekmek anlamına gelmektedir. Baget pırlanta da form olarak ince ve uzun olduğundan adını buradan almıştır. Baget pırlanta olarak da bilinen baget kesim, pırlanta kesim çeşitlerinden bir olup köşeli, dikdörtgen uzun çubuk şeklinde kesilmiş pırlanta olarak tanımlanabilir.

Baget kesim bir pırlantada 14 faset bulunmaktadır. Baget pırlantayı değerlendirirken de pırlantanın 4C özellikleri (kesim, renk, berraklık, karat kriterleri) dikkate alınır. Baget pırlanta yüzükler, baget pırlanta kolyeler genellikle, bu formda kesilmiş pırlantaları çevreleyen yuvarlak pırlantalarla hazırlanmaktadır. Baget kesim, ince, uzun, düz bir kesim gibi görünse de karmaşık bir kesim olması, ustalık ve titizlik gerektirmektedir. İyi bir işçilik gerektiren baget kesim pırlantalar, yüksek mücevher (high jewellery) tanımlamasının sembollerinden biridir. Baget pırlanta çeşitleri nelerdir? Baget pırlantalar, konik ve düz olmak üzere iki çeşittir. Adından da anlaşıldığı gibi, düz baget pırlantalar, iki dikey kenarı olan mükemmel bir dikdörtgendir. Konik bir baget pırlanta ise, iki uçtan birinde daralır ve bir yamuk şeklindedir. Konik bagetler, bir merkez taşı vurgulamak için kullanıldığında, özellikle ışıltılı yuvarlak bir pırlanta ile eşleştirildiğinde göz kamaştırıcı görünür.

Baget pırlanta alırken nelere dikkat edilmeli? Baget pırlanta yüzük, kolye, baget bileklik veya baget küpe satın alırken, baget kesim pırlanta ile birlikte kullanılan diğer pırlantalarla renk uyumuna dikkat etmek gerekmektedir. Baget pırlanta kesiminden dolayı kusurları daha çabuk gösterebilmektedir. Baget kesim pırlantaların içlerindeki doğal izler, kesim şeklinden dolayı diğer kesimli taşlara oranla daha fazla görünür haldedir. Bu nedenle berraklık ve renk olarak iyi özelliklere sahip bir baget pırlantayı tercih etmekte fayda vardır. Baget pırlanta modellerini gerçek kalite doğru fiyat güvencesiyle Ariş Pırlanta’dan satın alabilirsiniz. Baget kesimli pırlantaların özel dizilimiyle hayranlık uyandıran tasarımlar, Ariş Pırlanta’nın şık modellerinde pırlantaseverlerle buluşuyor. Benzersiz ustalık ve seçkin bir görünümle Ariş baget pırlanta modelleri tüm ışıltısıyla sizleri bekliyor. Şık ve modern görünümüyle, farklı modelleriyle günün her saatinde kullanılabilen baget pırlanta, kesiminden kaynaklanan farklılıkla ışığı zarafetle yansıtmaktadır.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta