• KARAT
  • TAŞ RENGİ
  • TAŞ BERRAKLIĞI
  • MADEN RENGİ

En Çok Tercih Edilen Tektaş Yüzükler

Pırlanta Tektaş Yüzük

Sevginin, bağlılığın, aşkın ifadesi pırlanta tektaş yüzükler, evlilik tekliflerinin sessiz ve ışıltılı tanığı olarak kadınların rüyalarını süslüyor. Pırlantanın değerini belirleyen 4C kriterlerine uygun olarak; farklı taş kesimleri, karat, renk ve berraklık özellikleriyle klasikten moderne yüzlerce tektaş seçeneği sunan Ariş Pırlanta, aşkınızı ömür boyu taçlandıracak tektaşınıza gerçek kalite doğru fiyat güvencesiyle sahip olmanızı sağlıyor. Aşkın evrensel sembolü haline gelen pırlanta tektaş yüzük, bir mücevherden çok daha fazlasıdır. Sevginin sonsuzluğunu, büyük bir bağlılığı ifade eder. En basit anlatımıyla, bir tektaş yüzük, merkezde tek bir taşa sahip olan yüzüktür. Ağırlıklı olarak tektaş yüzük pırlanta ile ilişkilendirilse de herhangi bir değerli taşın ortada yer aldığı yüzükler için de geçerlidir.

Tektaş Yüzük Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Zamansız bir mücevher olan tektaş yüzük, 1900’lü yıllardan itibaren tüm dünyada sevginin bir ifadesi, evlilik teklifinin vazgeçilmezi olarak kabul görmüştür. Bilinen tektaş yüzüklerin geçmişi Antik Roma'ya kadar uzanıyor. Araştırmalara göre Antik Roma'da kadınlara "bir iş sözleşmesini belirtmek veya karşılıklı sevgi ve itaati onaylamak için" fildişi, çakmaktaşı, kemik, bakır veya demirden yapılmış yüzükler veriliyordu. Evlilik yüzüğü olarak pırlanta tektaş, ilk olarak Avusturya Arşidük Maximilian tarafından müstakbel eşi Burgundyli Mary için 1477 yılında kullanıldı.

Pırlanta Tektaş Yüzükte Montür Nasıl Olmalıdır?

Yüzüklerde pırlantaların veya diğer taşların yerleştirildiği çerçeve, kasa, yuva montür olarak adlandırılır. Pırlantanın güzelliğini ve ışıltısını ortaya çıkaran möntürlerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. En çok rastlanılan ince montürlerdir. Pırlantanın altın montürden bağımsız gibi durduğu, dolayısıyla daha heybetli ve kusursuz göründüğü ince tırnaklı montürler, taşın öne çıkmasında etkilidir. İnce montürler sıklıkla 0.50 ve üzeri karatlarda tercih edilmektedir. Pırlantanın kalın tırnaklarla desteklendiği montür çeşidi ise kalın montür olarak adlandırılır. Altın ışıltısının da pırlanta ışığını desteklediği bu modellerde taş küçük karatlarda gösterişli bir görünüm sağlamaktadır. İnce ve kalın montür olmasının yanında tektaş yüzükte tırnak sayısı da önemlidir. 2, 4 veya 6 tırnak sayısına sahip olabilen montürler arasında en çok tercih edilenlerden biri 6 tırnaklı montürlerdir.

Pırlanta Tektaş Hangi Kesim Olmalı?

Pırlantanın 4C özellikleri arasında yer alan kesim, pırlantanın görünümünü etkileyen, ışıltısının artmasını sağlayan bir özelliktir. Pırlanta kesimleri arasında en çok bilinen ve tercih edilenlerin başında yuvarlak kesim gelir. Bunun yanında baget, prenses, damla, kalp, markiz, oval, zümrüt kesimler de popüler pırlanta kesimleri arasındadır. Tercihiniz klasik modellerden yana ise, tektaş yüzüğünüzün her kıyafet kombininizle ve diğer mücevherlerinizle, özellikle de alyansınızla uyum sağlamasını istiyorsanız, yuvarlak kesim pırlanta tektaş modellerini inceleyebilirsiniz. Yuvarlak kesim pırlanta ışığı en iyi yansıtan kesimlerin başında gelmektedir. Son dönemin yükselen trendi baget kesim pırlantalar da tektaş yüzükte tercih edilmektedir. Baget pırlantanın geometrik kesimiyle farklı, asil ve vintage duruşu son yıllarda evlilik tekliflerinde, gelin adaylarının tercihlerinde baget pırlanta tektaş yüzüklerin öne çıkmasını sağlamıştır. Gelin adaylarının tercihlerinden biri de prenses kesim pırlanta tektaşlardır. Diğer kesim çeşitlerine göre daha yeni ve modern bir kesim olan, farklı bir görünüm sağlayan prenses kesim tektaş yüzük modelleri son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Pırlanta Tektaş Fiyatları Hangi Özelliklere Bağlıdır?

Pırlanta yüzük fiyatları beğendiğiniz modele, seçtiğiniz modeldeki pırlantanın 4C (kesim, karat, berraklık, renk) özelliklerine göre değişebilmektedir. Klasik tektaş modellerinden modern tasarım tektaşlara, her bütçeye uygun pek çok seçeneğe Ariş Pırlanta güvencesiyle ulaşabilirsiniz.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta