amazon
Tektaş Yüzükler

Tektaş Yüzükler

5 Taş Yüzükler

5 Taş Yüzükler

Tamtur Yüzükler

Tamtur Yüzükler

Yarımtur Yüzükler

Yarımtur Yüzükler

Zümrüt Yüzükler

Zümrüt Yüzükler

Yakut Yüzükler

Yakut Yüzükler

Safir Yüzükler

Safir Yüzükler

Tasarım Trend Yüzükler

Tasarım Trend Yüzükler

Effect Yüzükler

Effect Yüzükler

Renkli Taşlı Yüzükler

Renkli Taşlı Yüzükler

Gümüş Yüzükler

Gümüş Yüzükler

Montürler

Montürler

Pırlanta Yüzük

Pırlantanın sonsuz ışığını taşıyan, her zevke ve bütçeye uygun yüzlerce pırlanta yüzük modeli Ariş’in zengin koleksiyonlarında sizi bekliyor. Pırlanta tektaş yüzük modellerinden fantezi yüzük modellerine birbirinden ışıltılı seçenekler zarafetinize benzersiz bir ışık katacak. Pırlantanın altın ve diğer değerli taşlarla kullanıldığı farklı yüzük modelleri ise stilinizi konuşturacak. Size en uygun tasarımı bulmak, gerçek kalite doğru fiyat güvencesiyle pırlanta yüzük seçimi yapmak için Ariş koleksiyonlarını inceleyin. Pırlanta yüzükler güzelliğin, şıklığın ve aşkın parlak birer simgeleridir. Aynı zamanda çeşitli sembollerle birleştirilmiş olan özel pırlanta yüzükler, klasikten trendy modellere farklı seçenekler sunuyor. Zarif duruşuyla gözleri kamaştıran ya da pırlantanın tüm ihtişamını ve gösterişini yansıtan renkli taşlı yüzüklerle tüm koleksiyonlarımızı keşfedin.  

En güzel pırlanta yüzüğü seçerken…

Pırlanta, elmasın işlenmiş halidir yani doğadaki en değerli ve sert madenlerdendir. Pırlanta aynı zamanda yüzyıllardır romantik anlamıyla da kullanılır. Ariş Pırlanta'nın bir asırı aşan deneyimiyle usta ellerde işlenen ve yaratıcı tasarımlara ışıltı veren pırlantalar, zarafeti, güzelliği, aşkı yansıtıyor. Pırlantaların muhteşem ışığını en güzel şekilde taşıyabileceğiniz mücevherlerden biri pırlanta yüzüklerdir.  Ariş, size her biri özenle seçilmiş pırlantalarla hazırladığı pırlanta yüzük modelleriyle; klasikten moderne, minimalden çok gösterişliye bol seçenekli bir yelpaze sunuyor. Pırlanta yüzük seçerken modelin severek kullanacağınız bir model olması önemlidir.  Beğendiğiniz bir modeli satın almak üzere incelerken, yüzükte bulunan pırlantaların 4C özelliklerine dikkat etmek gerekir.

Pırlanta Yüzük Modelleri

Kadınların en çok tercih ettiği aksesuar kuşkusuz pırlanta yüzük olmaktadır. Birçok farklı modelde ve seçenekte olabilen pırlanta yüzükler, kadınlara zarafet ve asillik katmaktadır. En çok tercih edilen pırlanta yüzük modelleri ise tektaş yüzük, baget yüzük, üçtaş yüzük, renkli yüzük modelleri olmaktadır. Boyut açısından ve taş yoğunluğu açısından da oldukça fazla seçenek olması, tercih edenler için de kolaylık sağlamaktadır. Pırlanta yüzük renkleri açısından da oldukça fazla çeşit vardır.

Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

Pırlanta Yüzüklerin Fiyatı Hangi Özelliklere Göre Belirlenir?

Pırlantanın değerini, kalitesini belirleyen 4C kriterleri, kesim, karat, renk ve berraklık özellikleridir. Hiçbir pırlanta birbiriyle aynı değildir. Her pırlanta kendine has özellikler taşır. Bundan dolayı pırlantaların ayırıcı özelliklerini belirleyen uluslar arası standartlar belirlenmiştir.  Bir pırlanta yüzüğün fiyatı belirlenirken, yüzükte kullanılan pırlantaların değeri, montürde kullanılan metalin değeri, el işçiliği ve tasarım özellikleri göz önünde bulundurulur.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

Pırlanta Yüzük Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4C Özellikleri

Karat Pırlantada uluslararası ağırlık birimi karat olarak belirlenmiştir. Bir karat 200 miligrama, yani 0.2 grama eşittir. Elmasın kesimi sonucunda ortaya çıkan pırlantanın değeri, karat büyüdükçe göre artmaktadır. Ancak karat pırlantada tek fiyat kriteri değildir. Aynı karat pırlantalarla hazırlanan iki pırlanta yüzük; rengine,  berraklığına, kesimine göre çok farklı fiyatlandırılabilir.

Pırlantanın Renkleri Karar vermeniz gereken ana kalite özelliği pırlantanın rengidir. Pırlanta için en uygun renk beyaz/şeffaf olmasıdır. Pırlanta renksiz olsa da oluşumu sürecinde içine giren elementler sebebiyle farklı tonlarda olmaktadır. Bu farklı tonlar, D tonundan başlayıp  E, F, G,... Z’ye kadar sınıflandırılır. Bireylerin renk farklılıklarını gözlemleme yetenekleri farklılık gösterse de, çoğu insan renksiz veya beyaz bir elması ya da en azından eğitimsiz bir göz tarafından pek algılanamayan bir rengi tercih eder. Pırlanta tektaş yüzüklerde orta pırlanta için en yaygın renk seçimi D color tercih edilmekte birlikte yaygın olarak E-F-G-H renklerinde olmaktadır.

Yüksek Kesim Kalitesi Bir diğer kriter ise pırlantanın kesimidir. Pırlanta yüzüklerde en yaygın kullanılan kesimler yuvarlak ve bagettir. Yuvarlak kesim bir pırlantanın en önemli kalite özelliği, pırlantanın parlaklığını, ateşini ve ışıltısını en iyi şekilde yansıtan kesim olmasıdır. Bir elmasın işçiliği, kesimi zayıfsa, elmas donuk ve cansız görünecektir.  Yüksek kesim kalitesine sahip bir pırlanta yüzüğü seçmek, elinizdeki ışıltının güzelliğini en üst düzeye çıkarır.

Berraklık Derecesi Pırlantanın değerini belirleyen bir diğer özellik ise berraklığıdır. Doğada her elmas binlerce yıllık oluşum dönemi geçirmiştir.  Bu nedenle farklı mineralleri içinde saklayabilmektedir.  Bunlara doğanın parmak izleri diyebiliriz. Bu izler ne kadar az olursa pırlanta o kadar çok ışık yansıtır, parlar ve değer kazanır.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

Pırlanta Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta yüzüklerin gerçek olduğunu anlamanın bazı yöntemleri vardır. İlk bakılması gereken sertifikanın olup olmadığıdır. Gerçek bir pırlanta yüzüğün, uluslararası gemoloji enstitüsü veya laboratuvar tarafından verilmiş bir sertifikaya sahip olması gerekir. Bu sertifika yüzüğün karatı, taşı ve benzeri özellikleri hakkında bilgiler içerir. Pırlanta yüzük almadan önce eğer şüpheniz varsa bir mücevherciye götürerek mikroskop gibi destek cihazları ile incelenmesini sağlayabilirsiniz. 

Pırlanta yüzüklerin kendilerini göstermesini sağlayan en önemli detay kesimleridir. Gerçek bir pırlanta yüzüğün kesimleri, ışığı yansıtması açısından da oldukça önemlidir. Gerçek pırlantalarda gözle görülebilecek hatalara rastlanmamalıdır. Eğer bunlar fark edilir düzeydeyse pırlanta gerçek olmayabilir. Tüm bunların yanında gerçekten güvendiğiniz satıcıları tercih etmeniz ve onların fikirlerine güvenerek daha rahat karar vermeniz de önemlidir.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

Hangi Kesim Pırlanta Yüzüğü Seçmelisiniz?

Pırlanta yüzük, büyük çoğunlukla romantik ilişkilerin bir parçasıdır. Evlilik teklifleri, nişan ya da sevgililer günü kutlamalarında tercih edilebilecek olan pırlanta yüzüklerin kesimine karar verirken aslında en önemli olan partnerinizin seveceği bir model olmasıdır. Aynı zamanda pırlanta yüzük fiyatları açısından da çeşitliliğe sahip olduğu için bütçe de göz önüne alınarak karar verilmelidir.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

Pırlanta Yüzük Nasıl Temizlenir?

Pırlanta yüzükler kullanıldıkça kirlenerek parlaklığını kaybedebilir. Günlük hayatta maruz kaldıkları kir, yağ ve su gibi maddeler onda matlaşmaya sebep olabilir. Bunları ortadan kaldırmak için belirli aralıklarda yapabileceğiniz pırlanta yüzük temizlemede kullanılan iki yöntem: Sabunlu Su Yöntemi: Bir kâse ılık suyun içine birkaç damla bebek şampuanı veya bulaşık deterjanı ekleyin. Ardından yüzüğü bu sabunlu suya batırın ve bir süre bekletin. Bir yumuşak diş fırçası veya temiz bir makyaj fırçası kullanarak yüzüğün üzerindeki kirleri ve yağları nazikçe fırçalayın. Ardından, yüzüğü temiz suyla durulayın ve yumuşak bir bez veya mikrofiber bez ile kurulayın. Bu sayede yüzük, ilk günkü parlaklığına ulaşır.

Karbondioksit Yöntemi: Pırlanta yüzüğü profesyonel bir kuyumcuya veya temizleme merkezine götürün. Kuyumcu, pırlanta yüzüğünü özel bir karbondioksit temizleme makinesine yerleştirir. Bu makine, pırlanta yüzüğün üzerindeki yağ ve kirleri karbondioksit gazı ile birleştirerek temizler. Bu yöntem daha hızlı ve etkili olsa da biraz maliyetlidir.

Bu yöntemleri kullanarak tektaş pırlanta yüzük modellerinde matlaşma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız bu temizlik sayesinde yüzükleriniz canlılığını kaybetmeden ışıldamaya devam edecektir.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

Pırlanta Yüzük Alırken Dikkat Edilecekler

Pırlanta yüzük alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlardan ilki pırlanta kalitesidir. Pırlanta yüzük alırken 4C olarak da bilinen kriterleri göz önüne almanız yeterli olacaktır. 4C; Carat (karat), Color (renk), Clarity (berraklık) ve Cut (kesim) ifade eder. Pırlantanın bu faktörlere göre nasıl sınıflandırıldığını ve bunların fiyata nasıl etki ettiğini öğrenerek kararlarınızı verebilirsiniz. Pırlanta yüzüğünüzün tasarımında kullanılan metalin kalitesi ile dayanıklılığı da önemlidir. Genelde platin, altın veya beyaz altın tercih edilse gümüş gibi tercihler de yapılabilir. Yüzük her ölçüde elbette tercih edilir. Ancak kullanacak olan kişinin el ve parmak yapısı da bu kararda oldukça dikkat edilmesi gereken yönlerden biridir.

Bunun dışında dikkat edilmesi gereken yüzüğün kendisi dışındaki konular da vardır. Pırlanta yüzük alırken, güvenilir, deneyimli ve uzman satıcıların tercih edilmesi önemlidir. Aynı zamanda mücevher sertifikasının olması da en önemli kriterlerden biridir. Böylece 4C özelliklerini öğrenebilirsiniz aynı zamanda gerçek olduğundan da emin olursunuz. Yüzük alırken, bütçenizi belirlemek de önemlidir. Pırlanta yüzük modelleri oldukça çeşitli olsa da fiyat açısından da oldukça ciddi farklar olabilmektedir. Pırlanta fiyatları, kalite, boyut, kesim ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Bütçenizi belirleyin ve bu doğrultuda pırlanta yüzük seçin.

Dikkat edilmesi gereken faktörleri göz önünde bulundurarak, pırlanta yüzüğünüzü seçebilir ve kararınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz. Sitemizi ziyaret ederek birçok kaliteli ve modern kesime sahip olan pırlanta yüzük çeşitleri arasından size uygun olanları tercih edebilirsiniz. Güvenilir ve kaliteli pırlanta yüzük alışverişi için bizlerle iletişime geçebilir, ürünlerimizin detaylarını da inceleyebilirsiniz.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

Pırlanta Yüzük Kaç Karat Olmalı?

Pırlanta yüzüklerin kaç karat olması konusu tamamen kişiye bağlıdır. Eğer büyük ve gösterişli tercih etmek istiyorsanız daha yüksek karatları tercih edebilirsiniz. Ancak karat büyüdükçe fiyatın da artacağını bilerek kararlarınızı vermeniz gerekir. Dolayısıyla bütçe de burada önemli bir faktördür. Karat, pırlantanın ağırlığını ve büyüklüğünü belirtir ve genelde pırlanta yüzüklerde 0.25 karattan (çeyrek krt) 5 karata kadar farklı boyutlarda bulunabilir. Pırlanta yüzüğün kaç karat olacağına ilişkin karar size aittir.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

1 Karat Pırlanta Neden Çok Değerlidir?

Bir pırlantanın karatı, ağırlığının ölçüsünü verir. 1 karat pırlanta yaklaşık 200 mg ağırlığındadır. Unutulmaması gereken en önemli şey, pırlanta karat ağırlığı ne kadar yüksekse, o kadar değerli olmasıdır, çünkü büyük pırlantalar nadirdir. Bununla birlikte, aynı ağırlığa sahip iki küçük karat pırlantayı karşılaştırırsanız, renk derecesi, kesimi, parlaklığı ve berraklığı gibi diğer ölçülebilir faktörler nedeniyle her birinin değeri çok farklı olabilir. Bu, aynı karat boyutunda olsa bile, daha büyük bir elmasın neredeyse her zaman birden fazla küçük pırlantanın toplam değerinden daha değerli olduğu anlamına gelir.
Ariş Pırlanta Ariş Pırlanta

1 Karat Pırlantanın Değerini Belirleyen Özellikler Nelerdir?

1 karat pırlantanın değeri belirlenirken pırlantanın 4C özellikleri yanında birkaç kritere daha bakılmalıdır.  Pırlantanın alt ve üst bölümlerinin birleştiği yerde oluşan kuşak (girdle) kalınlığı da bakılması gereken bir diğer özelliktir. Kemerin kalınlığı düzgün değilse, elmasın simetrisi bozulabilir ve bu durum taşın değerini olumsuz yönde etkileyebilir.  Külah pırlantanın düz veya fasetli yüzlü alt noktasıdır. Bir pırlantanın değerini en çok etkileyen iki faktör, külahın boyutu ve fasetleridir. Pırlantanın üst bölümünden yani taçtan giren ışığın pırlantanın içinden kırılarak tekrar taçtan çıkmasını sağlayan külah bölümüdür. Bu nedenle külah pırlantanın hayati bir parçasıdır. Külah çok derin veya çok alçak kesilmişse pırlantanın ışıltısını etkileyecek ve değeri de ona göre düşecektir.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta