Tektaş Yüzükler

Tektaş Yüzükler

5 Taş Yüzükler

5 Taş Yüzükler

Tamtur Yüzükler

Tamtur Yüzükler

Yarımtur Yüzükler

Yarımtur Yüzükler

Zümrüt Yüzükler

Zümrüt Yüzükler

Yakut Yüzükler

Yakut Yüzükler

Safir Yüzükler

Safir Yüzükler

Tasarım Trend Yüzükler

Tasarım Trend Yüzükler

Effect Yüzükler

Effect Yüzükler

Renkli Taşlı Yüzükler

Renkli Taşlı Yüzükler

İnci Yüzükler

İnci Yüzükler

Gümüş Yüzükler

Gümüş Yüzükler

Montürler

Montürler

PIRLANTA YÜZÜK

Pırlantanın sonsuz ışığını taşıyan, her zevke ve bütçeye uygun yüzlerce pırlanta yüzük modeli Ariş’in zengin koleksiyonlarında sizi bekliyor. Pırlanta tektaş yüzük modellerinden fantezi yüzük modellerine birbirinden ışıltılı seçenekler zarafetinize benzersiz bir ışık katacak. Pırlantanın altın ve diğer değerli taşlarla kullanıldığı farklı yüzük modelleri ise stilinizi konuşturacak. Size en uygun tasarımı bulmak, gerçek kalite doğru fiyat güvencesiyle pırlanta yüzük seçimi yapmak için Ariş koleksiyonlarını inceleyin. Pırlanta yüzükler güzelliğin, şıklığın ve aşkın parlak birer simgeleridir. Aynı zamanda çeşitli sembollerle birleştirilmiş olan özel pırlanta yüzükler, klasikten trendy modellere farklı seçenekler sunuyor. Zarif duruşuyla gözleri kamaştıran ya da pırlantanın tüm ihtişamını ve gösterişini yansıtan renkli taşlı yüzüklerle tüm koleksiyonlarımızı keşfedin.  

En güzel pırlanta yüzüğü seçerken…

Pırlanta, elmasın işlenmiş halidir yani doğadaki en değerli ve sert madenlerdendir. Pırlanta aynı zamanda yüzyıllardır romantik anlamıyla da kullanılır. Ariş Pırlanta'nın bir asırı aşan deneyimiyle usta ellerde işlenen ve yaratıcı tasarımlara ışıltı veren pırlantalar, zarafeti, güzelliği, aşkı yansıtıyor. Pırlantaların muhteşem ışığını en güzel şekilde taşıyabileceğiniz mücevherlerden biri pırlanta yüzüklerdir.  Ariş, size her biri özenle seçilmiş pırlantalarla hazırladığı pırlanta yüzük modelleriyle; klasikten moderne, minimalden çok gösterişliye bol seçenekli bir yelpaze sunuyor. Pırlanta yüzük seçerken modelin severek kullanacağınız bir model olması önemlidir.  Beğendiğiniz bir modeli satın almak üzere incelerken, yüzükte bulunan pırlantaların 4C özelliklerine dikkat etmek gerekir.

Pırlanta Yüzüklerin Fiyatı Hangi Özelliklere Göre Belirlenir?

Hiçbir pırlanta birbiriyle aynı değildir. Her pırlanta kendine has özellikler taşır. Bundan dolayı pırlantaların ayırıcı özelliklerini belirleyen uluslar arası standartlar belirlenmiştir.  Pırlantanın değerini, kalitesini belirleyen 4C kriterleri, kesim, karat, renk ve berraklık özellikleridir. Bir pırlanta yüzüğün fiyatı belirlenirken, yüzükte kullanılan pırlantaların değeri, montürde kullanılan metalin değeri, elişçiliği ve tasarım özellikleri göz önünde bulundurulur.

Pırlanta Yüzük Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 4C Özellikleri

Karat Nedir?

Pırlantada uluslararası ağırlık birimi karat olarak belirlenmiştir. Bir karat 200 miligrama, yani 0.2 grama eşittir. Elmasın kesimi sonucunda ortaya çıkan pırlantanın değeri, karat büyüdükçe göre artmaktadır. Ancak karat pırlantada tek fiyat kriteri değildir. Aynı karat pırlantalarla hazırlanan iki pırlanta yüzük; rengine,  berraklığına, kesimine göre çok farklı fiyatlandırılabilir.

Pırlantanın Renkleri

Karar vermeniz gereken ana kalite özelliği pırlantanın rengidir. Pırlanta için en uygun renk beyaz/şeffaf olmasıdır. Pırlanta renksiz olsa da oluşumu sürecinde içine giren elementler sebebiyle farklı tonlarda olmaktadır. Bu farklı tonlar, D tonundan başlayıp  E, F, G,... Z’ye kadar sınıflandırılır. Bireylerin renk farklılıklarını gözlemleme yetenekleri farklılık gösterse de, çoğu insan renksiz veya beyaz bir elması ya da en azından eğitimsiz bir göz tarafından pek algılanamayan bir rengi tercih eder. Pırlanta tektaş yüzüklerde orta pırlanta için en yaygın renk seçimi D color tercih edilmekte birlikte yaygın olarak E-F-G-H renklerinde olmaktadır.

Yüksek Kesim Kalitesi

Bir diğer kriter ise pırlantanın kesimidir. Pırlanta yüzüklerde en yaygın kullanılan kesimler yuvarlak ve bagettir. Yuvarlak kesim bir pırlantanın en önemli kalite özelliği, pırlantanın parlaklığını, ateşini ve ışıltısını en iyi şekilde yansıtan kesim olmasıdır. Bir elmasın işçiliği, kesimi zayıfsa, elmas donuk ve cansız görünecektir.  Yüksek kesim kalitesine sahip bir pırlanta yüzüğü seçmek, elinizdeki ışıltının güzelliğini en üst düzeye çıkarır.

Berraklık Derecesi

Pırlantanın değerini belirleyen bir diğer özellik ise berraklığıdır. Doğada her elmas binlerce yıllık oluşum dönemi geçirmiştir.  Bu nedenle farklı mineralleri içinde saklayabilmektedir.  Bunlara doğanın parmak izleri diyebiliriz. Bu izler ne kadar az olursa pırlanta o kadar çok ışık yansıtır, parlar ve değer kazanır.

1 Karat pırlanta neden çok değerlidir?

Bir pırlantanın karatı, ağırlığının ölçüsünü verir. 1 karat pırlanta yaklaşık 200 mg ağırlığındadır. Unutulmaması gereken en önemli şey, pırlanta karat ağırlığı ne kadar yüksekse, o kadar değerli olmasıdır, çünkü büyük pırlantalar nadirdir. Bununla birlikte, aynı ağırlığa sahip iki küçük karaltı pırlatayı karşılaştırırsanız, renk derecesi, kesimi, parlaklığı ve berraklığı gibi diğer ölçülebilir faktörler nedeniyle her birinin değeri çok farklı olabilir. Bu, aynı karat boyutunda olsa bile, daha büyük bir elmasın neredeyse her zaman birden fazla küçük pırlantanın toplam değerinden daha değerli olduğu anlamına gelir.

1 karat pırlantanın değerini belirleyen özellikler nelerdir?

1 karat pırlantanın değeri belirlenirken pırlantanın 4C özellikleri yanında birkaç kritere daha bakılmalıdır.  Pırlantanın alt ve üst bölümlerinin birleştiği yerde oluşan kuşak (girdle) kalınlığı da bakılması gereken bir diğer özelliktir. Kemerin kalınlığı düzgün değilse, elmasın simetrisi bozulabilir ve bu durum taşın değerini olumsuz yönde etkileyebilir.  Külah pırlantanın düz veya fasetli yüzlü alt noktasıdır. Bir pırlantanın değerini en çok etkileyen iki faktör, külahın boyutu ve fasetleridir. Pırlantanın üst bölümünden yani taçtan giren ışığın pırlantanın içinden kırılarak tekrar taçtan çıkmasını sağlayan külah bölümüdr. Bu nedenle külah pırlantanın hayati bir parçasıdır. Külah çok derin veya çok alçak kesilmişse pırlantanın ışıltısını etkileyecek ve değeri de ona göre düşecektir.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta