Pırlanta renkleri ne anlama gelir?

Pırlanta renkleri pırlanta alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Bir pırlantanın renginin bakıldığında beyaz ya da beyazdan sarıya doğru giden kendine has bir rengi vardır. Dünyada geliştirilen derecelendirme kriterleri esasına göre pırlantalar kesim işlemleri yapılmadan önce renklerine göre derecelendirilir. Bu renkler D harfinden başlayıp Z harfine kadar gider. D renk pırlantalar bembeyaz bir renge sahiptir. Dünyada bulunan en beyaz renktir. D harfinden Z’ye gittikçe pırlanta rengi sararır.

Hangi renk pırlanta daha değerlidir?

Pırlanta renk dereceleri D harfinden başlayıp Z’ye kadar gitmektedir. D rengi, dünyada bulunan en beyaz taştır. Bu nedenle D rengi pırlantalar diğer renklere göre doğada daha nadir bulunurlar ve daha değerlidirler.

Hangi renk pırlanta tercih etmeliyiz?

Pırlanta alırken özellikle tektaş seçiminizde hangi renk tercih edilmesi gerektiği aslında kullanacak kişiye bağlıdır. Burada iki tane parametre ön plana çıkar. Bunlar tercih edeceğiniz pırlanta tektaşın büyüklüğü ve renk ve taşın berraklık özellikleridir.

Pırlanta alırken dikkat edilecekler?

Pırlanta satın alırken öncelikle güvenilir bir markadan alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz. Pırlanta ve kuyum işi güven esasının ön planda olduğu bir konudur. Kullanılan altının ayarı, pırlantaların doğal pırlanta olup olmaması, pırlantaların beyan edilen değerlemelere sahip olup olmaması tamamen satıcı firmanın sorumluluğundadır. Bu nedenle pırlanta alırken güvenilir marka kimliğine sahip adresleri tavsiye etmenizi tavsiye ederiz. Bu bağlamda bilinçli bir tercih yapabilmek adına tüketicinin Pırlanta satın alırken bakması gereken özellikler ise 4C şeklinde beyan edilir. Pırlantaların renk, berraklık, karat ve kesim özelliklerini dikkate alarak alışverişinizi gerçekleştirmelisiniz.

Pırlantada sertifika neden önemlidir?

Pırlanta, tüketicinin sınırlı bir uzmanlık bilgisine sahip olduğu ender ürünlerdendir. Bu nedenle pırlanta alırken mutlaka satın alınan yerden ya da tarafız üçüncü bir kuruluş tarafından verilmiş sertifikaları da satın aldığınız yerden istemelisiniz. Ariş pırlanta olarak tüm pırlantalı ürünlerimizde kullanılan pırlantalar özel eğitimli gemologlarımız tarafından derecelendirilip bu dereceler Ariş pırlanta sertifikalarında tüketicilere beyan edilmektedir. Özellikle 0.30 karat ve üzeri tektaş satın alımlarınızda uluslar arası geçerliliğe sahip HRD, GIA ve IGI tüm dünyada geçerliliğe sahip sertifikalı taşları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Pırlanta tektaş fiyatları ne kadardır?

Pırlanta tektaş fiyatları tercih edilecek pırlanta özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Ariş pırlanta olarak her bütçeye uygun seçeneklerimiz mevcuttur. 1000 Tlden başlayan fiyatlarla pırlanta tektaş yüzüklere sahip olabilirsiniz. Pırlanta fiyatları taşın boyutuna, rengine, temizliğine bağlı olarak birkaç parametre ile belirlenir. Ariş pırlanta sitesinde pırlanta tektaşlar bölümünden kendinize en uygun tektaş pırlantayı seçebilirsiniz.


 

Gamze D.
Genellikle 3 dakika içinde cevap verir

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×