• KARAT
  • TAŞ RENGİ
  • TAŞ BERRAKLIĞI
  • MADEN RENGİ

En Çok Tercih Edilen Tamtur Yüzükler

Tamtur Yüzük

Sonsuzluk halkası olarak adlandırılan tamtur pırlanta yüzükler, genellikle evlilik yıldönümü hediyesi, bir çocuğun doğumunun kutlanması gibi özel ve unutulmaz günlerin kutlama hediyesi olarak tercih edilmektedir. Birbiri ardına dizilmiş pırlantalar veya safir, zümrüt, yakut gibi diğer değerli taşlarla hazırlanan tamtur yüzükler, genellikle sol ele takılır. Tercihe göre alyansla birlikte de kullanılabilir. İlişkilerde sevgiyi kuvvetlendirdiğine, mutluluk getirdiğine inanılan, ‘Sonsuzluk Yüzüğü’ olarak da anılan tamtur yüzükler, Ariş Pırlanta’nın koleksiyonlarında pırlanta tamturlarda farklı karat, renk, kesim, berraklık alternatifleriyle ve farklı değerli taşlarla hazırlanan tamtur modelleriyle sizi bekliyor. Ariş’in ustalıkla, ince elişçiliğiyle hazırlanan, gerçek kalite doğru fiyat güvencesiyle sunulan tamtur yüzükleri, sade, zarif modellerden modern çizgilere, gösterişli modellerden renkli tamtur yüzüklere kadar pek çok seçenekten oluşuyor.

Tamtur Yüzük Nasıl Ortaya Çıktı?

Tarihçilere göre, bilinen ilk sonsuzluk yüzüğü Eski Mısırlılara aitti. MÖ 2000 yıllarında sevdiklerini onurlandırmak için, tarihte ve mitolojide sonsuz yaşamı, sonsuz sevgiyi temsil eden halkaları kullanan Eski Mısırlılar, sonsuzluk halkalarıyla aşklarını ölümsüzleştiriyorlardı. Sonsuzluk halkaları da denilen yüzükler bugünkü tamtur yüzüklere gelene kadar çağlar boyunca değişime uğradı. Sonsuzluk yüzükleri 18. yüzyılda değerli taşlar kullanılarak bugünkü tamtur yüzüklere benzeyen bir hale gelmeye başladı. İlerleyen yıllar ile birlikte pırlantaların popülaritesi arttıkça günümüz tamtur yüzükleri özellikle evlilik, doğum veya yıldönümü hediyesi olarak kullanılmaya başlandı.

Pırlanta Tamtur Yüzük Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tamtur yüzük seçerken modelin, yüzüğün montürünün nasıl olacağına karar vermek, pırlanta taş kesiminin hangisi olacağını belirlemek ve her şeyden önemlisi yüzük ölçüsünün çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Tamtur yüzükler tamamen pırlantalarla hazırlandığından daraltma, büyütme işlemleri sıkıntı yaratabilmektedir. Bu nedenle tamtur yüzük alırken yüzük ölçüsünün çok iyi bilinmesi, ölçü alınacaksa da çok dikkatli bir şekilde alınması gerekmektedir.

Tamtur Yüzük Çeşitleri Nelerdir?

Tamtur yüzüklerde genellikle yuvarlak kesim pırlantalar kullanılmaktadır. Yuvarlak kesim pırlantalar, tamtur yüzüğün kullanımını daha kolay hale getirmektedir. Aynı şekilde yüzüğün montür ve tırnak yapısı parmağın rahat hareket edebilmesi açısından önemlidir. Tamtur yüzüklerde klasik tırnaklı modelde genellikle 4 tırnak bulunur. Minimum metalin göründüğü bu modelde taş ön plandadır. Işıltılı ve parlak bir duruş sağlamaktadır. Tamtur yüzüklerdeki bir diğer montür ise kanal tipi montürdür. Metal kanal içine yerleştirilmiş pırlantalardan oluşmuştur. Kanal montür dış darbelere karşı daha koruyucu olması adına avantajlıdır. Ancak taşlar içeride olduğundan parlaklık, tırnaklı modele göre daha az olabilmektedir. Çerçeve montür ise her bir pırlantanın metal yuvaya yerleştirilip bu yuvaların birleştirilmesiyle oluşur. Çok fazla aralık, boşluk olmadığından temizliği açısından kolaylık sağlar. Taşlar kanal montür çeşidinde olduğu gibi içeriye yerleşmiş olduğundan takılma, dış darbelere maruz kalma açısından koruyucudur.

Pırlanta Tamtur Yüzük Nasıl Kullanılır?

Pırlanta tamtur yüzüğü, tektaş yüzüğünüzle veya alyansınızla birlikte kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta pırlanta tamtur yüzük ve pırlanta tektaş yüzüğün, pırlanta kesimi ve yüzük montürü açısından birbiriyle uyumlu olmasıdır. Alyans ile kullanılacaksa yüzüklerden birinin daha ince olması daha estetik görünüm sağlayacaktır.

Tamtur Yüzük Nasıl Temizlenir?

Tamtur yüzüğünüzü ilk günkü ışıltısına kavuşturmanın en iyi yolu profesyonel temizleme işlemi yaptırmaktır. Size en yakın Ariş Pırlanta mağazasında pırlanta tamtur yüzüğünüzün ve diğer mücevherlerinizin temizlik, bakım işlemlerini yaptırabilirsiniz. Evde ise ılık su ve bulaşık deterjanını karıştırarak nazikçe temizleyebilirsiniz. Tamtur yüzüğü parlatmak ve ışıltısını artırmak için yumuşak bir bez veya havlu yardımıyla silebilirsiniz.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta