amazon

Pırlantanın Karatı Nasıl Anlaşılır

Karat kelimesinin kökeni, antik çağlardan beri keçiboynuzu ağaçlarının geliştiği Akdeniz bölgesinde yatmaktadır. Tüccarlar, keçiboynuzu tohumlarının boyut ve ağırlık bakımından düzgün olduğunu fark ettiler ve bu da keçiboynuzu tohumlarını değerli taşların ağırlığını ölçmek için mükemmel bir araç haline getirdi. Terazinin bir tarafına bir değerli taş yerleştirilir ve tüccar, terazi dengelenene kadar diğer tarafa keçiboynuzu tohumu eklerdi. Ölçek üzerindeki tohum sayısı ne kadar yüksek olursa, taş o kadar ağır olur ve dolayısıyla daha yüksek fiyatlandırılırdı. O zamanlar tohumlar arasında ağırlık farkı olmadığı düşünülmekteydi. Zamanla karat ağırlığı standart bir hale geldi.

Karatın Büyüsü: Pırlantanın Ağırlığı ve Parlaklığı

Karat, elmasın ağırlığını ölçen bir birim olmasına rağmen, genellikle bir elmasın büyüklüğü ile karıştırılır. Bugün, bir karat 0,2 grama eşittir.(1 ct = 0,2 gr / 1 gr = 5 ct) Daha büyük elmaslar daha nadir olduğundan, elmas ne kadar ağır olursa fiyat o kadar yüksek olur. Fiyat artışları sabit olmasa da karat ağırlığıyla katlanarak artabilir. Örneğin, 1 karatlık bir pırlantaya aynı kalitede iki adet 0,50 karatlık pırlantadan daha yüksek değer verilir.

Pırlantanın karatı belirli ölçümler sonucunda hesaplanır ve bu doğrultuda fiyatlandırılır. Elbette fiyatlandırma aşamasında tek detay karat değildir. Diğer etkenleri görmek için lütfen mücevher okulu bölümümüzü ziyaret edin. (Kesim/berraklık vb.) Çıplak gözle karat ağırlığını bilebilmek uzman gözler dışında tahmin edebilmenin ötesine gitmemektedir. Alışveriş gerçekleştirirken karat ağırlığı için satıcının sözlerinden bağımsız kurumsal sertifikaya (eğer varsa uluslararası sertifikaya da ) bakılmalıdır. Sertifikanın hangi taşın kaç karat olduğunu, ürünün kaç adet taştan oluştuğunu yazıyor olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda satın almış olduğunuz pırlanta takıların belirli kısımlarında karat bilgisi bulunmaktadır. Örneğin yüzüklerde halkanın iç kısmında, küpelerde montür kenarlarında, kolyelerde kilit klipslerinde bulunabilirler. Bu yazılar zamanla silinebilmekte bu yüzden sertifika bizler için bu aşamada daha önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu yazımızda sizler için pırlantanın karatı nasıl anlaşılır başlığına değindik..

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta