amazon

Pırlanta Küpe Seçimi İçin Rehber

Pırlanta küpe, pırlantanın eşsiz detaylarıyla hareketlilik kazanan mücevher modelleri arasında yer alıyor. Bu nedenledir ki geçmişten günümüze pek çok kadın, kombinlerine zarafet katabilmek için pırlanta küpenin eşsiz gücünden yararlanıyor. Zamansız tasarımlarıyla her dönem kullanılabilen, bu nedenle trendleri aşan bir zarafet sergileyen pırlanta küpeler; istediğiniz kombinlere zahmetsiz bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor.

Pırlanta küpeler son derece kadim bir geçmişe sahip. Çok özel tasarımlara sahip pırlanta küpelerin kullanımı Hindistan’a kadar uzanıyor. Estetik ve zarif detaylarıyla ön plana çıkan, bu nedenle incelikli bir görünüm için tercih edilen küpeler, ışıltının vurgulanmasını sağlamıştır. Peki ama pırlanta küpe seçiminde nelere dikkat edilmeli? İşte pırlanta küpe seçimi için rehber niteliğinde bir yazı!

Pırlanta Küpe Nasıl Seçilir?

Pırlanta küpe seçimi, eşsiz ve zarif modellere ulaşılmasını sağlayan hususlar arasında yer alır. Pırlanta küpe seçimi için rehber kapsamında, pırlanta küpe seçiminde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. İlk kez pırlanta seçiminde bulunacaksanız eğer, tarzınızı tamamlayan klasik ve çok yönlü tasarımları tercih edebilirsiniz. Özel günlerinizde ve gündelik hayatınızda kullanabileceğiniz tasarımlar, tarzınızla ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.  

Küpe Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta küpe seçimi için rehber kapsamında, bazı hususlara önem verilmelidir. Bu hususlar arasında;

  • Pırlantanın berraklığı
  • Pırlantanın karat ağırlığı
  • Pırlantanın kesimi
  • Pırlantanın rengi özel bir yer edinir.

Yüzyıllar önce tasarlanan pırlanta küpelerden günümüzdeki tasarımlara kadar pek çok mücevher, yenilikçi kombinleri en özel şekilde tasarlar. Fakat ilk kez pırlanta küpe kullanacaksanız, pırlanta küpelerinizi seçmeden önce yukarıdaki hususları değerlendirmelisiniz.

Pırlantanın Berraklığı

Pırlantanın berraklığı, pırlanta küpe seçiminde ön plana çıkan hususlar arasında yer alır. Pırlantanın saflığı ve nadirliğinin ölçüsü olan pırlantanın berraklığı, pırlanta üzerinde iz görünüp görünmediği ile yakından alakalı bir konudur. Eğer büyüteç ile bakıldığında pırlantada bir iz görülmüyorsa, o pırlanta kusursuz olarak değerlendirilir.

Pırlantada yer alan izler, ışığın yansımasını engelleyeceğinden; istenilen parlaklığın ortaya çıkmasını engeller. Bu nedenle berraklığa yakın pırlantalar değerli kabul edilir. Pırlanta küpe seçimi için rehber kapsamında bulunan berraklık, arzu edilen tasarımlara ulaşılmasını doğrudan etkiler.

Pırlantanın Karat Ağırlığı

Pırlanta seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de pırlantanın karat ağırlığıdır. Ct şeklinde kısaltılan karat, pırlantanın ağırlık birimi ölçüsüdür. Pırlantanın karat ağırlığı arttıkça pırlanta küpe fiyatları da artış gösterir. Bu nedenle yüksek karatlı pırlantalar son derece değerlidir. Pırlanta küpe seçimi öncesinde kaç karatlık bir küpe satın almak istediğinizi belirlemelisiniz.

Pırlantanın Kesimi

Pırlanta küpe seçimi için rehber kapsamında, pırlantanın kesimi de dikkate değer bir konudur. İdeal pırlanta kesimi, ışığın en iyi şekilde yansıtılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle pırlanta küpe satın almadan önce pırlantanın kesimine son derece önem verilmelidir.

Pırlantanın en özel kesimlerinden biri olan baget kesim, özellikle yüzük ve kolyelerde sıklıkla kullanılır. İncelikli ve kesin hatlardan oluşan baget kesim, zarif ve şık bir görünüm için sıklıkla tercih edilir. Bunun yanı sıra gözyaşı damlasını andıran damla kesim, pırlantanın muhteşemliğini ön plana çıkarma konusunda son derece başarılıdır. Öte yandan prenses kesim, zümrüt kesim gibi kesim şekilleri de bulunur.

Pırlantanın Rengi

Pırlantanın içindeki en baskın renk, pırlantanın rengini oluşturur. En iyi pırlanta rengi D renk olduğundan, pırlanta küpe seçiminde bu hususa dikkat edilmelidir. Birbirinden özel ve yenilikçi pırlanta mücevherleri sizlerle buluşturan Ariş Pırlanta, istediğiniz montür ve uluslararası sertifikalı taşa göre yüzük tasarımında bulunuyor. Arzu ettiğiniz tasarımlara çok özel fiyatlarla ve Ariş Pırlanta ayrıcalığıyla sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.arispirlanta.com/aris-blog/bronz-teninize-yakisacak-mucevherler-neler linkinden ulaşabilirsiniz.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta