amazon

Değerli Taşlar Rehberi

Değerli taşlar şüphesiz doğanın cömertçe sunduğu; en ihtişamlı, görkemli, kusursuz ve değerli hediyeleridir. Her değerli taş, binlerce ve hatta yüz binlerce yıl boyunca devam eden eşsiz bir serüveni bünyesinde barındırır. Her biri, insanlık tarihi boyunca farklı anlamlarda kullanılmış, eşsiz dokuları her dönem insanını etkilemeyi başarmıştır. Değerli taşların tarih boyunca iz bırakan benzersiz anlamlarını ve kusursuz güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız, sizler için değerli taşlar rehberi hazırladık. Değerli taşlar rehberinde doğanın en cömert hediyeleri olan değerli taşlara dair tüm detayları bulabilirsiniz.

En Değerli Taş Hangisi?

Değerli taşlar rehberi elbette ki hemen herkesin aklındaki en önemli soruyla başlar. Tüm değerli taşlar arasında en değerlisi hangisi? Şüphesiz ki tüm değerli taşlar kendi içinde oldukça özel ve kıymetli bir anlamı barındırır. Bununla birlikte bazıları ise diğerlerine göre çok daha nadir bulunur. Bir taşa değerli diyebilmenin ilk kriteri, sadece doğada saf halinde nadiren bulunabiliyor olması değildir.

Aynı zamanda darbelere karşı mukavemet gücü, dayanıklılığı, parlaklığı, berraklığı ve işlendikten sonra göz kamaştırması, bir taşı değerli kılan bazı detaylardır. Tüm bu bileşenler düşünüldüğünde değerli taşlar arasında en değerlisinin elmas olduğunu söylemek mümkündür. Elmas, yüz binlerce yıl süren eşsiz doğa olaylarının son eseridir. Muhteşem parıltısıyla göz kamaştırır. Darbelere karşı dayanıklıdır ve usta bir el yardımıyla kusursuz pırlantaya dönüştürülebilir.

Değerli Taşların Anlamı

Değerli taşların anlamı, insanlık tarihi boyunca insanın onlara yüklediği değerlerle paralellik gösterir. Her bir değerli taş, kendi içerisinde farklı anlamı taşır. Tüm değerli taşların ortak anlamı ise her zaman ihtişam, görkem ve zarafeti çağrıştırıyor olmalarıdır. Onlar, doğanın insana sunduğu en görkemli hediyelerdir. Bu eşsiz hediyeler için tarih boyunca birçok savaş verilmiş, pek çok kral ve kraliçenin gücünün sembolü olmuştur.

Pırlanta – Elmas

Değerli taşlar rehberi kapsamında ilk uğrak noktamız tahmin edeceğiniz üzere elmastır. Tüm değerli taşlar arasında en değerlisi olan elmas, yüz binlerce ve hatta milyonlarca yıllık eşsiz bir doğal sürecin son ürünüdür. Doğada bugün bulunan elmasların en az 900 milyon yıl önce oluşmaya başladığı düşünülmektedir.

Elmas, tarih boyunca birçok anlama gelse de çoğunlukla aşkın, sevginin, sonsuz birlikteliğin ve kusursuzluğun simgesi olmuştur. Tam da bu yüzden elmasın en ihtişamlı hali olan pırlanta, evlilik tekliflerinden özel günlere kadar sevgimizi en ihtişamlı şekilde anlatmaya çalıştığımız her an aklımıza gelen ilk armağandır.

İnci

Değerli taşlar rehberi serüvenimizin bir diğer durağında ise inci var. İnci, tarih boyunca özellikle krallar ve devletlerin üst kademe yöneticileri tarafından fazlasıyla tercih edilmiş, değerli bir taştır. Eşsiz parıltısı, onun için neden bu denli mücadele verildiğini kanıtlar niteliktedir. İnci, şansın ve talihin taşı olarak anılır. Onu takana talih getireceğine ve negatif düşüncelerden arındırdığına inanılır. Özellikle inci kolyeler senelerdir kadınların vazgeçilmezi olmuştur.

Safir

Mavinin en saf hali denildiğinde hemen herkesin aklına her şeyden önce safir gelir. Safir, öylesine kusursuz bir maviliği bünyesinde barındır ki, adeta gök ve denizler maviliğini ondan almıştır. Tarih boyunca mavilerin efendisi olarak anılan bu değerli taşın anlamı ise saflık, saf sevgi, duruluk, güç, güzellik ve dişiliktir. Kadim medeniyetlerde gücün sembolü olarak anılmıştır.

Yakut

Cömertliğin, zenginliğin ve ihtişamın simgeleştiği yakut, doğanın kırmızıyla anlam bulmuş halidir. Elmastan sonra en sert değerli taş olma özeliğini de bünyesinde barındıran yakut, yüzlerce yıl boyunca birçok medeniyet için özel anlama sahip olmuştur. Muhteşem kırmızı renkteki parıltısı, zaman zaman bordoya çalabilir.

Ariş Pırlanta ile Değerli Taşlara Anlam Katın

Ariş Pırlanta, değerli taşların kusursuz anlamları ve eşsiz güzelliklerini yaşamınıza kişiselleştirilmiş tasarımlarla taşıma fırsatı sunuyor. Ariş Pırlanta usta işçiliği ile seçimlerinize uygun şekilde kendi yüzüğünüzü tasarlayabilir ve sevdiklerinize değerli taşların kusursuz anlamlarıyla dolu safir yüzük gibi muhteşem bir armağan verebilirsiniz.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta