Baget Kesim Nedir?

Baget kesim, sadece 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Bagetin bu kadar popüler olmasının nedeni, insanların geleneksel yuvarlak kesim elmaslardan sıkılıp farklı kesimler aramalarıdır. Kendilerini ifade etmek için daha cesurca bir şey aradılar. Böylece baget kesim doğdu.

Baget kesim nedir sorusuna cevap olarak, pırlanta uzun, dikdörtgen bir şekle sahiptir ve 14 faset ile kesilmiştir. (Bazı durumlarda 24 faset olarak kesilmesi mümkündür). Elmasları doğru yerleştirmek her elmas şekli için önemlidir. Ama baget kesim için çok daha önemlidir. Her kesim mükemmel ve hassas olmalıdır. Bir yönü karıştırdığınızda baget kesimi başarısız olur. Ancak bir baget mükemmel bir şekilde kesildiğinde, inanılmaz bir ışıltı gösterir. Bununla birlikte, kademeli bir elmas şekli olduğu için, bir baget asla yuvarlak kesilmiş bir pırlanta kadar parlamaz.

Önceleri baget kesim taşlar mücevherlerde yan taş olarak tercih edilmekteydi. Görevi ortadaki taşın ışıltısını desteklemekti. Fakat günümüzde bu tercih tek başına baget mücevher olmaya evrildi. Daha önce de bahsettiğimiz gibi klasik kesimlerden sıkılan ve diğerlerinden farklı olduklarını hisseden kadınlar tarafından tercih edilmeye başlandı ve birçok takıda, birçok farklı modelle hayatımıza girdiler.

Sizler için hazırladığımız baget pırlanta koleksiyonumuzun size bereket ve mutluluk getirmesi dileğiyle…

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta