amazon

Altın Nasıl Anlaşılır?

Altının gerçek olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan çeşitli yöntemler bulunmakta olup bu yöntemlerden bazıları ev ortamında kullanılabilir, bazıları ise profesyonel teste olanak tanıyan çeşitli işaretleri bünyesinde barındırır. Altın, kadim tarihi boyunca çeşitli mücevherlerin tasarımında tercih edilmiştir. Hem ışıltısı hem de lüks detayları, tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alır. Altın kullanılarak titizlikle tasarlanan ve göz alıcı bir görünüm elde eden altın mücevher, tam da bu nedenlerden dolayı kadınların gözdesi haline gelir. Peki ama gerçek altın nasıl anlaşılır? Mücevher seçiminde, bir tasarımda altın kullanılıp kullanılmadığını anlamanın yöntemleri nelerdir?

Gerçek Altını Ayırt Etmek İçin Püf Noktalar

Altın nasıl anlaşılır sorusunun cevapları değişiklik gösterebilir. Bunun temel nedeni, kullanılabilecek yöntemlerin farklılık göstermesidir. Gerçek altını ayırt etmenizi sağlayan birçok püf nokta mevcuttur. Bu püf noktalar şu şekilde sıralanabilir:

      Altının ayarı, saflık derecesini belirler. Altının ayarı ne kadar yüksekse saflığı da o kadar fazladır. Örneğin 24 ayar altının saflık derecesi son derece yüksektir.

      Gerçek altının standart bir ağırlığı bulunur. Altın ticaretinde ölçü birimi ons olup 1 ons, 31.1035 gramdır.

      Altının güvenilir bir markadan satın alınması, sahte altın riskiyle karşılaşılmasını engeller. Dolayısıyla satın alma işlemlerinin güvenilir marka baz alınarak gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.

     Altın mücevher satın alırken mücevher üzerinde herhangi bir damganın bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekir. Damga, mücevherdeki altın oranını ifade eder.

      Gerçek altın, oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle dışarıdan gelebilecek darbelerde eğilme ve bükülme gibi sorunların ortaya çıkmasını engeller.

      Gerçek altın manyetik olmadığından mıknatısla çekilmesi mümkün değildir.

Bu ve bunun gibi hususların her biri, altın nasıl anlaşılır sorusunun cevapları arasında yer alır.

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altının merkezde yer aldığı bir mücevheri satın alırken bazı unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu unsurlar, gerçek altın kullanılarak tasarlanan mücevherleri satın almanızı mümkün kılar. Çok daha güvenilir bir alışveriş adına altın alırken dikkat etmeniz gerekenlerden ilki, gerçek altını sahte altından ayırt edebiliyor olmanızdır.

Seçtiğiniz mücevher üzerinde damga bulunup bulunmadığını kontrol edin. İlgili mücevherde ne kadar altın kullanıldığını belirten damga, genellikle bir sayıya işaret eder. Altının oranının anlaşılmasını sağlayan sayı sisteminde 2 farklı ölçekten herhangi bir tanesi kullanılabilir. Avrupa’da, genellikle 1’den 999’a kadar sıralanan bir sayı sistemi kullanılır. 999, saf altını ifade eder.

Altın nasıl anlaşılır sorusu kapsamında dikkat etmeniz gerekenlerden bir diğeri, altının saflığını belirlemektir. Altın ayarı en fazla 24 olabilir. 24 ayar, altının en saf formu olup ayar düştükçe altının saflığı da azalacaktır. Genellikle altın kolye ve altın yüzük gibi altın mücevherlerde 14 ayar altın kullanılır. Altının ayarı arttıkça fiyatların da yükseldiğini belirtmek mümkündür. Bu nedenle, altın mücevher satın alırken bütçe konusuna da büyük bir özen göstermeniz gerekir.  

Altın Testleri ve Doğrulama Yöntemleri

Altın testleri ve doğrulama yöntemleri, bir mücevher satın alırken son derece fonksiyonel bir şekilde kullanılabilir. Altın nasıl anlaşılır sorusunun da cevapları arasında yer alan test yöntemleri şu şekildedir:

    Üretici İşaretlerin Kontrolü: Mücevher üzerinde yer alan damgayı kontrol edin. Genellikle damga bir sayıdan oluşur.

      Ev Eşyalarıyla Altın Testi: Altını bir bardak su içerisine koyun. Mücevher batıyorsa gerçek altın kullanılarak üretilmiştir. Mücevherin üzerinde herhangi bir renk bozukluğu bulunup bulunmadığını kontrol edin. Renk bozuklukları sahte altına işaret eder.

    Altın Yoğunluğunu Tespit Etme: Uzmanlar, altını bir teraziye koyarak ağırlığını inceler. 1 ons altının ağırlığı 31.1035 gramdır.

Mücevher dünyasında kendisine özel bir yer edinen Ariş Pırlanta, yenilikçi altın mücevher modellerini sizlerle buluşturuyor. Siz de arzu ettiğiniz tasarımlara güvenilir ödeme yöntemlerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta