Mücevher Okulu

Doğa Ana’dan Tüm Sevenlere Eşsiz Bir Armağan

Pırlanta, doğanın en nadir, en eşsiz madeni… Madenden mücevhere dönüşümü masalsı bir süreç… Aşkın ve sevginin en güzel, en ışıltılı göstergesi…  Sevgi kadar eşsiz, sevgi kadar güçlü ve sevgi kadar ölümsüz…

Mucizenin Doğuşu-Elmas Madenleri ve Pırlantanın İlk Hali

Pırlatanın madenden ilk çıkış hali elmas olarak adlandırılır. Büyük oranda karbondan meydana gelmiş olan elmas, sahip olmuş olduğu sertlikle doğada yer alan tüm mineralleri çizebilme yeteneğine sahiptir. En değerli doğal taşlar sınıfının bir üyesi olan elmasın erime noktasına bakıldığında, 3547 sıcaklık derecesi bilim insanlarını hayrete düşürmüştür.

Elmas, Avrupa hariç bütün kıtalar da bulunmaktadır. Kıtalar arasında en fazla elmas rezervi bulunduran ise %55 pazar payıyla Afrika’dır.

Yüzeyden 150- 200 km derinlikte 70 TON/CM3 basınç altında1500 derece sıcaklıkta çıkarılan elmasların ancak %20si değerli taş kalitesindedir.

 

Rusya'nın kuzeydoğu bölgesi Yakutistan Cumhuriyetinde Nyurbinsk elmas madeni

Dünya Elmas Madeni Haritası

Kırmızı; Piyasa payının %80'ini oluşturan ülkeler.

Turuncu; %1'i ila %5 arasında piyasa payı olan ülkeler

Sarı: %1'den az piyasa payı olan ülkeler

 

Pırlantanın 5 C Özelliği

  • Kesim (Cut)

Elmasının ham halinden pırlantaya dönüşümü sırasında alacağı şekil uluslar arası standartlarla belirlenmiştir. Buna göre en mükemmel pırlanta 57 fasetten oluşur.

Standart bir pırlanta, 33 faset taşın üst kısmında, 8 faset yanlarda, 16 faset alt kısımda olmak üzere toplam 57 fasetten oluşur.

 

 

 

Karat (Carat)

Pırlantanın ağırlığını aynı zamanda büyüklüğü, karat ölçü birimi ile ifade edilir. 1 karat, 0,2 grama denk gelecek şekilde ölçüm yapılır.

 

  • Berraklık (Clarity)

Elmas, yapısı itibari ile tıpkı bir kaya gibi çizgilerden oluşur. Pırlantanın içinde bulunan çizgilerin yoğunluğu pırlantanın berraklık sınıfı belliler. Bu çizgiler ancak büyüteç altında görünebilir olup, çıplak gözle seçilemez.

FL,IF Pırlantanın yüzeyinde ya da içinde büyüteç altında dahi herhangi bir çizgi bulunmadığını ifade eder.

VVS1, VVS2 Hemen hiç çizgisiz anlamına gelir. Uzman olmayan kişiler, büyüteç altında dahi bu çizgileri görmekde zorlanır.

VS1, VS2 Pırlantada sadece büyüteç altında görülebilen çizgiler olduğu anlamına gelir.

SI1, SI2 Pırlantanda  VS1, VS2 göre daha fazla ve sadece büyüteç altında görülebilen çizgiler içerdiğini gösterir.

I1, I2, I3 Pırlantada çıplak gözle çok nadiren de olsa görülebilecek çizgiler içerdiğini gösterir.

Ariş Pırlanta, üretiminde I1, I2, I3 berraklığa sahip taş kullanılmaz.

 

  • Renk (Color)

Elmas, bulunduğu madenin kimyasal özelliklerine göre farklı renkler alır. Şimdiye kadar bulunan en renksiz pırlanta D harfi ile belirtilir. Harfler yukarı doğru çıktıkça renk koyulaşır. Renksiz taşların yanı sıra pembe, mavi gibi çok nadir rastlanan pırlantalar da mevcuttur.

D, pırlantanın en saf halini ifade eder. Ariş Pırlanta, oluşturduğu D COLOR kolelleksiyonu ile sektörde ilk D color satışını gerçeklerştren  şirket olmuştur.

E – F, sadece uzmanların büyüteç altında seçebileceği renk tonunu ifade eder.

G-H, renksiz pırlantalar sınıfında yer alır ve E-F sınıfına göre bir ton koyu renklidir. Sadece uzmanların ayırt edebileceği farklıklar içerir.

I-J, renksiz pırlantalar sınıfından sayılır. Çıplak gözle çok dikkatli bakılmadıkça renk tonundaki koyuluk fark edilmez.

K-Z, renk skalası arasındaki pırlantalar, diğer harflare göre daha koyu renklidirler ve çıplak gözle bu faklılıklar görülebilir.

Ariş Pırlanta, üretiminde K-Z renge sahip taş kullanılmaz.

 

  • Sertifika (Certificate)

Ariş Pırlanta’nın tüm ürünleri sertifikalı olarak satılır.  Satıştan saonraki tüm işlemlerde ürün sertifikası kullanılır. Sertifikada ürün özellikleri, alım tariihi ve mağaza bilgileri yer alır. Ariş sertifikası kişiye özel düzenlenir. Ariş sertifikasının haricinde uluslar arası derecendirme kuruluşlarına ait taş sertifikları mevcuttur. En çok GIA ve HRD sertifikalı taşların satışı yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

GIA Sertifikası

HRD Sertifikası

Ariş Sertifikası

          

Pırlantanın Bakımı

Mücevherleriniz ışıltısı bir ömür boyu sürsün…

Zaman içerisinde çevresel koşullara bağlı olarak mücevlerlerinizde lekelenmeler oluşablilir. Mücevher temiziği için yumuşak uçlu bir fırçaya ve deterjanlı bir suya ihtiyacınız olacak. Bir süre deterjanlı suda beklettiğiniz mücevherlerinizi titizlikle fırçalayıp

 

Pırlanta ve Aşk

Pırlantanın aşkın sembolü olarak kabul edilmesinin tarihi, Yunan Mitolojisine kadar uzanır. Aşkın tanrısı olarak kabul edilen Eros’un okunun ucunda pırlanta olduğu kabul edilir.

Evlilik tekliflerinde tektaş hediye etme geleneği, 1477 уılındа, Avusturya Arşidük Maximillian, nişаnlısı Burgundy Mаry іçіn rekor büyüklüktе pırlanta taş göndermesi ile başlıyor. Bu olаy, Avrupа аristokrаsisi ve sоylular аrаsındа рırlanta yüzüklere ilgiyi bіr anda arttırıуor.

Nişan yüzüğü takmak 1930’lar da ise nişan yüzüğü takma geleneği halkın tüm kesimine yayılıyor. 1965 yılında ABDdeki tüm yeni gelinlerin yüzde 80іnе pırlanta yüzük hеdiyе edildi. Bu gelenek gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde artarak devam ediyor.

 

Dünya’nın En Gözde Pırlantaları

1. The Pink Star

Tarihin en pahalı pırlantası 2013 yılında Cenevre’de Sotheby’s tarafından düzenlenen müzayedede 83 milyon dolara satıldı; elmasın büyüklüğü 59,60 karat.

 

2. Wıttelsbach-Graff

Christie’s tarafından 2008 yılında düzenlenen açık artırmada 24, 3 milyon dolara satıldı; elmasın büyüklüğü 31,06 karat.

 

3. Oppenheimer Blue

2016 yılında Christie’s müzayedesinde 57,5 milyon dolara alıcı buldu; elmasın büyüklüğü  35,56 karat.

 

4. Blue Moon Of Josephine

12,03 karatlık bu mavi pırlanta Hong Kong’lu bir zengin tarafından 2015 yılında Cenevre’de 48,4 milyon dolara satın alındı.

 

5. The Graff Pink

Bu pembe pırlanta 2010 yılında Cenevre’de Sotheby’s’de 46 milyon dolara satıldı; elmasın büyüklüğü 24,78 karat.

 

6. The Princie

Bu pembe pırlanta 2010 yılında Christie’s tarafından Cenevre’de 39,3 milyon dolara satıldı; elmasın büyüklüğü 34,65 karat.

 

7. L’orange

2013 yılında Christie’s tarafından 35,5 milyon dolara satılan bu turuncu pırlanta 14,8 karat büyüklüğünde.

 

8. Unique Pink

Yüzüğe monte edilmiş, armut biçimindeki bu pembe pırlanta 2016 yılında Sotheby’s tarafından 31,56 milyon dolara satıldı; elmasın büyüklüğü 15,38 karat.

 

9. 118 Karatlık Elmas

Oval biçimindeki bu 118,3 karatlık beyaz pırlanta 2013 yılında Sotheby’s tarafından Hong Kong’da 30,6 milyon dolara satıldı.

 

10. The Winston Blue

Bu mavi pırlanta 2014 yılında Christie’s tarafından 23,8 milyon dolara satıldı; elmasın büyüklüğü 13,2 karat.

 

11. Kaşıkçı Elması

Kaşıkçı elması'nın çevresini iki sıra 49 adet pırlanta bulunmaktadır. 1 cm3 elmasın kütlesi 3.5 gr veya 17.5 karattır. Kaşıkçı elması büyüklüğü 86/ 17.5 = 4.91 cm3 civarındadır ve devlet hazinesine ait olup Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir.