amazon

Yüz Şekillerine Göre Mücevherler

Saç stilinizden, kıyafet anlayışınıza ve yaşam tarzınıza kadar mücevher satın alınırken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Mücevher seçiminde bulunurken elbette en güzelini, en değerlisini tercih etmek isteriz ancak en önemli noktalardan birisi yüz hatlarına uygun doğru mücevherin seçilebilmesidir.

Her insanın farklı bir yüz şekli vardır ve bu yüz şekillerini hangi takıyla tamamlayacağınızı bilmek mücevher alışverişinde sizi daha çabuk doğru sonuca ulaştıracaktır. Doğru mücevher tercihi yüz hatlarınıza uyum sağladığında size güven sağlar ve onu tekrar tekrar takmanızı sağlar.

OVAL YÜZ

Ne geniş ne de oldukça dar olmayan bir alın ve yuvarlak bir çeneye sahip olunan yüz şeklidir. Oval bir yüzünüz varsa, hemen her türlü mücevher takabileceğiniz için çok şanslısınız. Oval yüzler zaten oldukça uzun olduğu için, en güzel mücevher stilleri yüzün daha da uzamasını önleyenlerdir. Uzun pırlanta ya da altın kolyelerden ziyade daha kısa kolyeler tercih edilebilir. Küpe tercihindeyse sallantısız küpeler güzel bir seçim olacaktır. Sallantılı küpe tercih edilmek istenirse de mutlaka kısa olmasına dikkat edilmelidir.

YUVARLAK YÜZ

Belki de oval ile en benzer yüz şekli yuvarlak bir yüzdür. İkisi arasındaki en büyük fark, yuvarlak bir yüzün uzun olduğu kadar geniş olmasıdır. Yuvarlak bir yüzün çizgileri, yuvarlak bir çene çizgisi ile yumuşak ve kavislidir. Birçok kadın için amaç, yüzün yuvarlaklığından ziyade gözler ve burun gibi özelliklere dikkat çekmektir.

Bunu başarmak için, çenenin altına kadar uzanan büyük pırlanta halka veya sarkık damla pırlanta küpeler yüzünüzün yuvarlaklığını yumuşatmak için mükemmel bir seçim olacaktır. Dairesel tasarımlardan uzak durulmalıdır. Aynı zamanda yüz hattınızın aksine tercih edilecek sivri uçlu, geometrik çizgilere sahip takılar da iyi bir seçim olacaktır.

KALP YÜZ

Çeneniz sivri ise ve alnınız yüzünüzün en geniş kısmı ise, kalp şeklinde bir yüzünüz vardır.

Çenede ve ya hemen üstünde sona eren kısa, gerdanlık tarzı kolyeler ve damla küpeler, çene çizgisi etrafında bir dolgunluk hissi yaratacaktır. Tercih edeceğiniz bu takılar çene çizgisi etrafında geniş bir görüntü oluşmasına olanak sağlayacaktır. Küpede önceliğiniz sallantılı olanlar olmalı, sallantısız pırlanta küpelerden uzak durmalısınız.

KARE YÜZ

Kare bir yüz, yukarıdan aşağıya benzer genişliğiyle kendini belli eder. Bu, alnın, yanakların ve çene çizgisinin birbiri kadar geniş olduğu anlamına gelir. Aynı genişlik ve yükseklik düz çizgileri ve açısal bir çeneyi oluşturur. Kare şekilli bir yüzünüz olduğunda takı tercihinde hedeflediğimiz şey bu çizgileri ve açıları yumuşatmak olmalıdır.

Boynu kısa gösteren çenenizin kareliğini vurgulayan kısa altın kolye modellerinden uzak durmalı, göğüs hizasına uzanan pırlanta kolye veya gerdanlık, çene hizasına uzanan küpelerle desteklenmelidir. Büyük oval halka küpeler ya da avize formunda tasarlanan küpeler sizlerin en büyük destekçiniz olacaktır.

ÜÇGEN YÜZ

Bazen armut yüz olarak da adlandırılan üçgen yüz şekli, küçük ve ya dar bir alın ve daha büyük bir çene çizgisi ile karakterize edilir. Doğru mücevher seçimiyle çene çizgisini yumuşatabilir ve elmacık kemiklerinize genişlik ekleyebilirsiniz.

Daha düz formlarda sade hatlara sahip sallantılı bir küpe ve küpelerin sallantısına nispeten daha kısa olan, göğüs hizasına yakın altın kolyeler ile bir bütünlük sağlayabilirsiniz.

DİKDÖRTGEN YÜZ

Dikdörtgen bir yüz, kare bir yüze oldukça benzerdir. Alın, yanaklar ve çene aynı genişliktedir. Bununla birlikte dikdörtgen yüzler kare yüzlere göre genişliklerinden daha uzundur.

Yüzünüz zaten uzun olduğundan boynunuza oturan ve yüzünüzü daha da uzatmayan kısa bir pırlanta kolye tercih edebilirsiniz. Küpeler yanaklarınızın ve çene çizginizin kareliğini yumuşatmak için kullanılabilir. Oval şekilli küpeler, küçük kancalar veya halkalar tercih edin. Yüzünüzün uzunluğunu artıracağından çenenin altına düşen sallantılı pırlanta küpelerden uzak durunuz.

Yüz şekliniz ne olursa olsun… Yüzünüzde kocaman gülümsemeler yaratacak bir Ariş Pırlanta ürünü daima vardır…

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta