amazon

Pırlanta Mücevher Üretimi

Yeryüzünün kalbinden mücevhere…

Milyonlarca yıl yeryüzünün kalbinde saklandıktan sonra mücevhere dönüşen pırlantanın hangi aşamalardan geçtiğiniz biliyor musunuz? Pırlanta nasıl bulunur? Pırlantalar nasıl elde edilir? Bir pırlanta nasıl mücevhere dönüşür? Mücevherin üretim aşamaları nelerdir? Sorularının cevaplarını merak ediyorsanız hepsini yazımızda bulabileceksiniz.

Pırlanta Nasıl Bulunur?

Pırlanta veya elmas denildiğinde aklınıza belki bir pırlanta tektaş yüzük belki ışıltılı pırlanta küpeler, elmas gerdanlıklar, pırlanta kolyeler geliyor olabilir. Peki, o ışıl ışıl mücevherlere dönüşene kadar pırlantanın hangi aşamalardan geçtiğini biliyor musunuz?  Gerçek elmas, doğal olarak yerkabuğunun farklı derinliklerinde, çok az miktarlarda ve çok zor çıkarılabilen değerli bir taştır. Pırlanta ise elmasın yeryüzüne çıkarıldıktan sonra işlenmesi yani 57 faset (açı) verilerek şekillendirilmiş halidir. Pırlanta üretiminde yeraltından çıkarılan elmaslar zorlu, özen ve emek isteyen süreçlerden geçerek pırlanta haline dönüşür.

Pırlanta Nasıl işlenir? Pırlantanın Üretim Aşamaları Nelerdir?

Pırlantanın işlenmesi de en az doğadan yeryüzüne çıkarılması kadar zorlu bir süreçtir. Elişçiliğinin özenle, sabırla, dikkatle, deneyimle yoğrulduğu bir emek gerektirir. Elması keserken, şekillendirirken mümkün olabilecek en iyi pırlantayı elde etmek için planlama yapılır.

Pırlantanın yanlış bir planlama ile kesilmesi ciddi değer kayıplarına yol açabilmektedir. Bu nedenle, kesim öncesinde boyut belirlenmesi, kesim noktalarının işaretlenmesi, kesim konumuna karar verilmesi gibi önemli adımlara dikkat edilmelidir. Bir sonraki pırlanta üretim aşaması ise kaba kesim ve bruting işlemleridir. Elmas bir elmas testeresi veya lazerle kesilebilir.

Bruting, elmas kesiminde ana hatları  oluşturan bir işlemdir. Elmasın yüksekliği ve genişliği belirlendikten sonra, özel olarak tasarlanmış, yüksek hızlı bir torna tezgahında döndürülerek başka bir elmasla traşlanır ve şekillendirilir.   

Kesim işleminden sonra fasetlenme, parlatma aşamaları gelmektedir. Pırlanta uzmanı özel kesim aletleriyle işlemi tamamlar. Bu işlem pırlantanın parlaklığını, ışıltısını belirleyecek çok önemli bir aşamadır.

Pırlantalı Mücevher Nasıl Üretilir?

Elmas taşlar mücevherde kullanılabilecek pırlantalara dönüştükten sonra mücevher üretiminin aşamaları başlar. Uygulanacak tasarıma göre üretim adımlarına geçilir. Mücevherin üretim aşamaları, döküm, ön cila, mıhlama, parlatma olarak sıralanmaktadır.

Pırlantalı Mücevherin Üretim Aşamaları

Döküm ve cilalama

Pırlantalı mücevherin hayata geçirilmesinde ilk aşama döküm aşamasıdır. Altın, gümüş gibi metal çeşitlerinin kalıbı bulunmaktadır. Metaller döküm odalarında kauçuk kalıplar içinde eritilir. Daha sonra soğutulur, uygun şekilde kesilerek ön cila aşamasına alınırlar. Metal parlatılarak taşın oturacağı yuva olan montür parlak bir görünüme ulaştırılır.

Mıhlama

Metalin parlatılmasından sonra mıhlama adı verilen işlem gerçekleştirilerek pırlanta taşlar montüre oturtulur ve sıkıştırılır. Mıhlama işlemi, hassas el aletleriyle ve titizlikle yapılması gereken bir işlemdir.  Bu işlemden sonra son cila işlemi ile rodajı yapılır. 

Parlatma

Pırlantalı mücevher üretiminin son adımı ise parlatma ve bitirme işlemidir. Pırlanta yüzükler, pırlanta kolyeler, pırlanta küpeler, pırlanta tektaşlar, pırlanta alyanslar ve tüm pırlantalı mücevherler için gözalıcı ışıltısını sağlamanın son adımı çok aşamalı parlatma işlemidir. Geleneksel ve modern olmak üzere farklı tekniklerle mücevher parlatma işlemi gerçekleştirilir.

Tüm bu aşamalardan geçen pırlanta yüzükler, pırlanta kolyeler, pırlanta küpeler, pırlanta bileklikler vitrinlerde sergilenmeye, mücevherseverlerle buluşmaya hazırdır.


 

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta