amazon

Mücevherler ve Çok Bilinen Semboller

Bir sembol evreninin içinde yaşamaktayız. Yaşamımızdaki her şey, çevremizde gördüğümüz pek çok şey; sayılar, renkler, şekiller hepsi birer semboldür.

Semboller insanoğlunun varoluşundan bu yana çevresiyle iletişimin ilk anahtarlarıdır. Öyle ki yazıdan önce sembollerle anlatmıştır insan kendini, çevresini hatta hissettiklerini…

Semboller mesaj iletmenin birer aracı olmuştur binlerce yıldır…

Özünde süsleyen, güzelleştiren olarak kabul edilen mücevherler de çağlar boyunca bazı mesajları iletmenin yolu olmuş; kimi zaman statü göstergesi olmuş; kimi zaman ise grupların etnik, dini veya sosyal sınıf göstergesi haline gelmiştir.

Mücevherde sembol kullanımı kişinin kendini iyi hissetmesi, hissettiklerini ifade etmesi, çevresine mesaj vermesi gibi nedenlerle yaygınlaşmıştır. Bir su damlası ile bereket ve bolluk, kalp formuyla sonsuz sevgi, göz formuyla nazar anlatılmıştır kimi zaman…  Bazen bir ağaç aile olmayı, köklü olmayı anlatmış, kimi zaman daire şekli sonsuzluğu, yılan formu gücü ifade etmiştir.

İşte mücevherde sıklıkla kullanılan bazı semboller ve anlamları;

Sonsuzluk

Yan yatmış sekiz rakamına benzeyen formuyla Sonsuzluk simgesi, günümüzde kadın ve erkek arasındaki tamamlayıcı uyumu, eşitliği ifade eder. Tarihteki yolculuğuna baktığımızda sonsuzluk işaretinin  özellikle Eski Hindistan ve Tibet’te mükemmelliği, dualizmi ve kadın-erkek arasındaki birliği temsil ettiğini görmekteyiz.

17. yüzyılda İngiliz matematikçi John Wallis tarafından matematiksel sonsuzluk kavramını temsil etmek için tanıtılmıştır. 

Günümüzde neredeyse mücevherde klasik haline gelen sonsuzluk sembolü, aşkın, sevginin, dostluğun, duyguların sonsuzluğunu anlatır. Mücevherler ve çok bilinen semboller arasında, sevdiklerinize bağlılığınızı anlatacak en güzel hediye seçeneklerinden biri olan sonsuzluk sembolü ile duygularınızı sözsüz ifade edebilirisiniz.

Dört Yapraklı Yonca

İşte bir mücevher klasiği daha… İyi şans getirdiğine inanılan Dört Yapraklı Yonca sembolünün negatif etkilerden koruduğuna inanılır.

Dört yapraklı yonca İrlanda’da Shamrock olarak bilinen daha yaygın üç yapraklı yoncaların nadir bulunan bir çeşididir. Sevgi, umut, servet getirdiğine inanılan Dört Yapraklı Yonca ile kendiniz ve sevdikleriniz için her konuda şans dileyebilirsiniz.  

Altın kolyeler arasında yonca sembollü olanları tercih ederek sevdikleriniz için şans getiren bir hediyeyi tercih edebilirsiniz.

Hayat Ağacı

Çok eski zamanlardan bu yana pek çok kültürde yeri olan Hayat Ağacı sembolü, günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

Evrensel bir sembol haline gelmiş olan Hayat ağacı sembolü köklü olmayı, aile olmayı, ölümsüzlüğü ifade etmektedir.

Lotus Çiçeği

Mücevherler ve çok bilinen semboller arasında, lotus çiçeği, evrensel hale gelmiş sembollerden bir diğeridir.  Lotus çiçeği figürü ruh tekâmülünde ileri safhayı, aydınlanmayı, arınmayı, ruhun zenginleşmesini ifade eder.

At Nalı

Mücevherler ve çok bilinen semboller arasında, at Nalı şans ve bereket sembolü olarak bilinmektedir. At Nalının şans getirdiği ve kötülüklerden koruduğu inanışının en önemli kaynağı eski zamanlarda insanların cadı ve büyücülerin atlardan korktuğuna inanmalarıdır. 

Fil

Tarih boyunca pek çok  kültürde ve toplumda cesaretin, büyüklüğün, hükümdarlığın, saygınlığın, ihtişamın, kuvvetin, gücün ve prestijin, sembolü olan fil aynı zamanda bolluk, bereket ve zeka sembolüdür.

Feng Shui öğretisine göre fil,   bereketin, refahın, zenginliğin ve iyi şansın sembolüdür.

Çin ve Japonya’da iş zekâsını, üretkenliği ve başarıyı temsil eder.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta