amazon

Tektaş Pırlanta Yüzük Alırken Hangi Montür Tercih Edilmelidir?

Tektaş yüzüğünüzün güzelliğini ve cazibesini, pırlantasının kalitesi kadar bu özel taş için nasıl bir montür seçtiğinizde etkiler. Tektaş yüzüğünüz hem sizin görsel zevkinize hitap etmeli hem de pırlantanızın gösterişini artıracak tasarım ve işçilikte olmalıdır. Tektaş yüzüklerde, taşın oturduğu üst kısma “yuva” ve bu yuvada taşın sağlam durmasını sağlayan tutaçlara da “tırnak” denir.

Genel olarak şu an için popüler olan üç çeşit tırnak vardır; “Tel Tırnak”, “Kalın Tırnak” ve “Badem Tırnak”. Taşı sağlam tutması açısından, bu üç tırnak türünün birbirinden bir üstünlüğü yoktur. Sadece taşı gösterme şekillerinde farklılıklar vardır ve kullanıcının zevkine göre tercih edilebilir. Günümüzde “Kenarları Taşlı Tektaş” yüzük modası da başlamıştır. Bu tarz yüzüklerin diğer klasik modellerden farkı, yuvasında ve yuvayı tutan yüzüğün kollarında da ufak pırlantalar vardır ve yüzüğe ekstra ışıltı katarlar.

Pırlantada montür, taşların yerleştirildiği çerçeve olarak tanımlanır. Tektaş pırlanta yüzük tasarımlarında montür, tasarımın nasıl şekilleneceğini belirlediği için oldukça önemlidir. Ayrıca montür, pırlantanın nasıl konumlanacağını da belirler. Pırlantanın çerçeveye konuluş şekline göre tektaş yüzük tasarımlarında ışıltı ve parlaklık farklılık gösterecektir. Bunun yanı sıra taşın büyüklüğü de montüre göre değişir. Bu nedenlerden ötürü tektaş pırlanta tasarımlarında montür seçimine dikkat edilmelidir. Peki ama tektaş pırlanta yüzük alırken hangi montür tercih edilmelidir?

İnce tırnaklı montürler, pırlantanın çok daha büyük ve ihtişamlı bir görünüm elde etmesini sağlar. Bu nedenle pırlantada gösteriş arzuluyorsanız, ince tırnaklı montürleri tercih etmeniz gerekecektir. İnce tırnaklı montürlerde 4-6 adet tırnak kullanılmakta olup tırnak sayısı tasarıma göre farklılık gösterebilir.

Montür türleri arasında yer alan ve genellikle tektaş pırlanta tasarımlarda kullanılan kanal montür, ana pırlantayı vurgulayan yan taşlar için tercih edilir. Tektaş pırlanta yüzüklerin yanı sıra alyans tasarımlarında da kullanılabilir. Taşın montüre kusursuz bir şekilde yerleştirilmesini sağlayan kanal montür ile tasarlanan tektaş pırlanta yüzükleri, estetik ve zarif tasarımlara ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Tektaş Yüzük Seçiminde Montürün Önemi

Taşın yerleştirildiği çerçeve olan montür, pırlantanın olduğundan daha büyük ve ihtişamlı görünmesine katkıda bulunabilir. Montür türleri birbirinden farklı olduğu için pırlantanın nasıl görüneceği de değişiklik gösterecektir. Tektaş yüzük seçiminde montür neden önemlidir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir:

  • Doğru montür seçimi, taşın çok daha güvenli bir şekilde tutulmasını sağlar. Ayrıca taşın düşme riskini minimalize eder. 
  • Montürün türü, pırlantanın parıltısını etkiler. Taşın maksimum ışık almasını sağlayan montürler, tektaşın çok daha yoğun bir şekilde parlamasına katkıda bulunur.
  • Montür türleri, farklı zevklere hitap edebilecek çeşitliliğe sahiptir. Zarif ve sade bir tektaş tasarımı isteyenler için kalın tırnaklı montürler idealdir. Bunun yanı sıra ince tırnaklı montürler, taşın çok daha büyük görünmesini sağlar.
  • İyi bir montür, tektaş pırlanta yüzüklerin çok daha estetik ve zarif bir tasarım elde etmesini sağlar. Farklı montür tarzları, tasarıma farklı bir karakter kazandırır.

Tektaş yüzük tasarımlarına farklı bir hava katan montür türlerine, yüzük satın almadan önce dikkat etmeniz, arzu ettiğiniz yüzük tasarımlarına ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Montür Taşı Büyük Gösterir mi?

İnce tırnaklı montürler, kullanılan taşın çok daha büyük görünmesini sağlar. Bu tür montürlerde ince tırnaklar, nokta şeklindedir. Böylelikle tırnakların belirsiz bir görünüm elde etmesine katkıda bulunur. Kullanılan pırlanta, ince tırnaklı montürlerin bu özelliği sayesinde çok daha büyük ve ihtişamlı görünecektir. Tektaş pırlanta yüzük tasarımlarında tercih edilen kanal montürde pırlanta, iki metal çerçeve arasına yerleştirilir. Bu nedenle kanal montürde de pırlanta olduğundan çok daha büyük bir görüntü elde eder.

Tektaş pırlanta yüzük alırken hangi montür tercih edilmelidir sorusu dahilinde, taşın çok daha büyük ve ihtişamlı görünmesini sağlayan montürler arasından seçimde bulunabilirsiniz. Ariş Pırlanta montür sayfasında yer alan montür seçeneklerini inceleyebilir, arzu ettiğiniz montürleri tercih edebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için tektaş pırlanta yüzük alırken hangi montür tercih edilmelidir başlığına değindik. Estetik ve zarif bir tektaş pırlanta yüzük tasarımı, Ariş Pırlanta ile sizlere sunuluyor. 

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta