amazon

Elmas ve Pırlanta Arasındaki Fark Nedir?

Elmas ve pırlanta, şık ve zarif görünümleri ve taşıdıkları anlam ile mücevher dünyasında kendisine çok özel bir yer edinir. Bu nedenledir ki pırlanta ve elmas mücevherler, kıyafetlerin tamamlayıcısı olarak hem gündelik hayat içinde hem de özel günlerde tercih edilir. Zarafetiyle büyüleyen elmas ve pırlanta, aslında bir madalyonun iki farklı yüzüdür. Elmasın çok özel bir kesimi olan pırlanta, temelde elmastan izler taşır. Peki ama elmas ve pırlanta arasındaki fark nedir?

Ham elmas olarak doğanın bize sunduğu bu değerli taş için, uzman taş kesicilerin analiz ve kararları sonucu en uygun kesim şekline karar verilir. İnsanlar arasındaki genel görüş, elmas kesimli taşların,  pırlanta kesimli taşlardan daha değerli olduğudur. Ama pırlanta kesimi elmasa göre daha zordur ve daha fazla ince işçilik ister. Dolayısıyla, elmasın fasetle kesilmiş haline yani diğer anlamıyla daha zarif işlenmiş haline pırlanta denilmektedir. Faset pırlantaların üzerinde görünen açılı yüzeylere verilen isimdir. Pırlantanın üzerinde 57 adet faset bulunmaktadır. Bu fasetlere vuran ışık sayesinde pırlantanın ışıldaması işlemi gerçekleşir.

Elmas mı Pırlanta mı? İki Değerli Taş Arasındaki Farkı Keşfedin

Pırlanta ile elmas arasında çok net kesim farkları vardır. Pırlantanın bir külahı vardır ancak elmasta bu külah yoktur zira elmasın altı düzdür. Elmasın altı olmadığından elmasın altına foya diye adlandırılan bir malzeme konulur ve elmasın ışıldamasına bu şekilde yardımcı olunur. Her iki değerli taşın hammaddesi aynıdır. Fakat iki değerli taşın ham maddesi aynı olsa da, pırlanta özel ustaların ellerinden zahmetli işçiliklerle üretildiği için, fiyatlaması da ona göre yapılır.

Pırlanta ve Elmasın Değerini Belirleyen Faktörler

Pırlanta, dünyanın en sert taşı olan elmasın çok özel bir kesimidir. Bu nedenle elmas ve pırlanta iki farklı taşı simgelemez. Fakat belirli işlemlerden geçtiği için elmas ve pırlantanın değerini belirleyen faktörler değişiklik gösterebilir. Bir pırlantanın değeri; pırlantanın kesimi, karat ağırlığı, rengi ve berraklığı ile belirlenir. Pırlanta, ışığı pürüzsüz bir şekilde yansıtacak şekilde kesilmişse, pırlanta berraksa ve karat oranı yüksekse; o pırlanta son derece değerlidir.

Elmasın değerini belirleyen faktörlerden bazıları pırlantanınkiyle aynıdır. Karat ağırlığı, rengi, berraklığı, kesimi, şekli, elmasa olan talep ve tedariği; elmasın değerini belirleyen faktörler arasında yer alır. Elmasın kalitesi, mücevherin estetik görünümünü doğrudan etkiler. Bu nedenle kaliteli elmasın kullanıldığı tasarımlar çok daha parlak, çok daha eşsiz bir görünüm sergiler.

Elmas ve Pırlanta Tarihindeki İzler: Değerli Taşların Geçmişi

Elmas ve pırlanta arasındaki fark nedir, elmas ve pırlantanın tarihteki izleri nelerdir sorusu; değerli taşların geçmişini bilmek isteyenler için son derece önemlidir. Elmas, MÖ 4. yüzyılda keşfedilmiş olup keşfedilmesinden bir süre sonra eşsiz ve estetik takı ürünlerine hayat vermiştir. Elmasın çok özel bir kesimi olan pırlantanın ilk kesimi ise 14. yüzyılda gerçekleşti.

Tarih boyunca elmas, güç ve zenginliğin bir simgesi oldu. Pırlanta ise zarafet ve şıklığı temsil etti. Bu nedenle her ikisi de mücevher dünyasında eşsiz tasarımların oluşmasını sağladı. Aşkın, sevginin, zarafet ve bağlılığın temsili olan pırlanta ve elmas mücevherler; Ariş Pırlanta’nın incelikli dokunuşuyla sizlerle buluşmakta olup arzu ettiğiniz tasarımları çok özel fiyatlarla ve güvenilir ödeme yöntemleriyle satın alabilirsiniz.

Ariş Pırlanta; evlilik alyansları, küpe, kolye, bileklik, yüzük, saat, tespih ve gümüş takılar dışındaki pırlanta tasarımlarda sertifika sunarak müşterilerin güvenilir alışveriş gerçekleştirmelerini sağlar. Sertifikalı takılarda pırlantanın rengi, altının ayarı gibi bilgiler yer alır.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta