Elmas ve Pırlanta Arasındaki Fark Nedir?

“Elmas” ve “Pırlanta”, iki farklı değerli taş değildirler. Sadece en değerli taş olan ham elmas iki farklı kesim şeklidir. Ham elmas olarak doğanın bize sunduğu bu değerli taş için, uzman taş kesicilerin analiz ve kararları sonucu en uygun kesim şekline karar verilir.

İnsanlar arasındaki genel görüş, elmas kesimli taşların,  pırlanta kesimli taşlardan daha değerli olduğudur. Ama pırlanta kesimi elmasa göre daha zordur ve daha fazla ince işçilik ister. Dolayısıyla, elmasın fasetle kesilmiş haline yani diğer anlamıyla daha zarif işlenmiş haline pırlanta denilmektedir. Faset pırlantaların üzerinde görünen açılı yüzeylere verilen isimdir. Pırlantanın üzerinde 57 adet faset bulunmaktadır. Bu fasetlere vuran ışık sayesinde pırlantanın ışıldaması işlemi gerçekleşir.

Elmas mı Pırlanta mı? İki Değerli Taş Arasındaki Farkı Keşfedin

“Elmas” ile “Pırlanta” arasındaki en belirgin fark, elmas kesiminin (rose cut) var olan ilk kesimlerden birisidir.  Pırlanta ile elmas arasında çok net kesim farkları vardır. Pırlantanın bir külahı vardır ancak elmasta bu külah yoktur zira elmasın altı düzdür. Elmasın altı olmadığından elmasın altına foya diye adlandırılan bir malzeme konulur ve elmasın ışıldamasına bu şekilde yardımcı olunur.

Dediğimiz gibi “Elmas” ve “Pırlanta” nın arasında pek de bir fark olmadığını açıklıkla söyleyebiliriz. Her iki değerli taşın hammaddesi aynıdır. Fakat iki değerli taşın ham maddesi aynı olsa da, “Pırlanta”, özel ustaların ellerinden zahmetli işçiliklerle üretildiği için, elmasa göre daha değerli kalır ve fiyatlaması da ona göre yapılır.

Bu yazımızda sizler için  elmas ve pırlanta arasındaki fark nedir başlığına değindik..

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta