amazon

D Color Pırlanta Neden Değerlidir?

Pırlantada birçok renk vardır. Hepimizin bildiği klasik pırlanta rengi beyaz olarak tanımlanır, ancak sarı, kahverengi, mavi, yeşil, kırmızı ve hatta siyah pırlanta bulunabilmektedir. En çok bilinen renk olan beyazın da kendi içinde farklı tonları bulunmaktadır. Renk, herhangi bir değerli taşın hem değerinin hem de cazibesinin en önemli özelliklerinden biridir. Bir pırlanta içinde D color pırlanta en çok arzu edilen ve genellikle en değerli olan pırlantadır.

D color pırlanta olarak sınıflandırılan pırlanta rengipırlanta renk skalasındakien beyaz renktir. 4C kuralı olarak bilinen, renk, berraklık, kesim ve karatözelliklerinin standardize edilmesinden önce renkler genellikle A, AA, AAA veya daha yüksek olarak sınıflandırıldı. Eski derecelendirme standartlarıyla karıştırılmaması için standart ölçeğin D ile başlatılmasına karar verildi. Bir diğer sebep olarak da pırlanta anlamına gelen “diamond” kelimesinin D harfi ile başlaması gösterilir.

Bir pırlantanın beyazlık derecesini etkikeyen unsur, pırlantada kendisinin özü olan karbon dışında başka elementlerin mikroskobik izlerinin bulunmasıdır.

Örneğin Azot, pırlantanın beyazlığına sarı bir ton veren, pırlantalarda en yaygın rastlanan elementtir. D renge sahip bir pırlanta mikroskop altında 10x büyütme altında bile görünür bir renge sahip değildir. Pürüzsüz beyazdır.

Ünlü D Color Pırlantalar

Elizabeth Taylor’ın Yüzüğü

Dünyaca ünlü aktör Richard Burton, Elizabeth Taylor'a 1968'de D rengi, Asscher kesim, IF, 33ct elmas taşıyan bir yüzük taktı. KruppDiamond olarak bilinen orijinal satın alma fiyatı bilinmiyor, ancak 2011 yılında 8.8 milyon dolara satıldı. Bu, karat başına 266.000 dolarlık bir fiyattır.

Mariah Carey Nişan Yüzüğü

Mariah Carey’e James Packer tarafından hediye edilen nişan yüzüğü 35 ct, D renkli bir elmasa sahip. Berraklığı tam bilinmemekle birlikte bu büyüklükte bir D color pırlantanın kusursuza yakın olduğu tahmin ediliyor.

Kim Kardashian’ın Yüzüğü

Kanye West, Kim Kardashian'a evlilik teklifini son derece nadir, 15 karat minder kesimi, kusursuz, D renkli elmas yüzükle yaptı. Fiyatı yaklaşık 4 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Gamze D.

Gamze D.
Merhaba 👋

Aradığınız bir ürün varsa, size hemen yardımcı olabilirim. 💎 
16:44
Whatsapp'dan Bilgi Al Whats’App Bölümü Aydınlatma Metni
×
Ariş Pırlanta